orwell

Šli byste do toho a nechali si dobrovolně implantovat čip do hlavy?

https://www.no­vinky.cz/inter­net-a-pc/510832-elon-musk-chce-dat-lidem-cip-do-hlavy-aby-mohli-elektroniku-ovladat-myslenkami.html

Nejlepší odpověď
Kepler

Určitě ano, dovedu si představit ty výhody. Lidstvo tak jako tak spěje ke kyborgizaci. Zatím nenápadně.

Další odpovědi
led

Táto myšlienka nie je novinka. Stretávali sme sa s ňou v rôznych sci-fi a zaujímavé je, že ľudí to nijak nepoburovalo.
Možnosti pomôcť imobilným pomocou myšlienok riadiť stroje, stať sa mobilnými, pracovať v nebezpečných prevádzkach bez rizika úrazu, keď sme už dosiahli možnosť realizácie odrazu nastáva strach zo zneužitia tejto myšlienky
zo straty svojej osobnosti a premeny človeka na Kyborga. Nedivím sa tomuto strachu, príliš často zobrazovaného činnosťou rôznych fantastických vražedných poloumelých stvorení a kyborgov vo filmoch posledných desaťročí.
Neviem koľkí z vás už skúsili možnosť práce na diaľku, napríklad pomocou počítača, alebo diaľkového ovládania, alebo možnosť diaľkového ovládania pomocou pohybu očí (snímané kamerou a vyhodnocované počítačom).
Ale pre množstvo duševne zdravých a telesne imobilných by napríklad aj tento spôsob ovládania techniky bol vyslobodením z ulity nehybnosti.
Sú výhody z využívania tejto myšlienky a sú aj nevýhody a prirodzene stále tu bude hrozba zneužitia tejto myšlienky.

Roman71

Obávám se, že je v tomto případě jen otázka času, kdy bude technika ovládat centrální nervový systém (mozek) člověka.. Tohle se někomu velmi brzy vymstí!

..mám takový nepříjemný pocit jen já? Do toho nejdu ani náhodou!

marci1

Rozhodně, ne. Je to zřejmě skvělá cesta, jak ve finále ovládat lidi. Potěšující na tom ale je, že se údajně nebude muset vrtat lebka. 🙂

anonym

Je to určitě zajímavá myšlenka. Bylo by třeba důkladně znát specifikace toho čipu, ten by určitě musel být zdokumentován důkladně jako tzv OPEN HARDWARE produkt (tedy žádné utajené firemní know how, žádné patenty a licence). Pokud by však mělo jít o uzavřený blackbox a komerční produkt orientovaný primárně na svůj vlastní marketing, pak bych do toho raději nešel pak totiž nemůžete znát všechny možné vlivy na své tělo a taková neznalost by asi nebyla příliš pohodlná. Přesto ale má smysl sledovat další vývoj v této oblasti, může přinést zajímavé možnosti využití. Tentokrát by to ale neměla vyhrát firma typu Apple která si zakládá na své uzavřenosti a až absurdní míře kontroly a ovlivňování toho co smí a nesmí jejich uživatelé. Takovou firmu bych za produktem tohoto typu skutečně nerad viděl.

hapiky

Ani za pytel šušňů!

replicator

Rozhodně ne, je to pomalé, přehřívá to a ničí tkáně a mozek celkově bere více energie takže je to neúsporné.
Je to technologie stará snad 20 let, Musk jen zkopíroval kód na neuronové sítě z Githubu to je tak vše.

yuko

Kdyby mely moje myslenky ovladat elektroniku, musel by se cely system zhroutit.
Clovek by se asi musel soustredit jen na jednu vec a nemyslet na vice veci najednou. Nerada bych byla necim ovladana a nechtela bych, aby na me nekdo jakkoliv zautocil, protoze by mel take tento chip v mozku. Vsechno ma sva pro a proti. Predevsim bychom meli zustat lidmi a vsechny ty vymozenosti doby vyuzivat jen pro dobrou vec.

led

Mnohí píšu o hrozbe ovládania myšlienok človeka na diaľku. A čo si myslíte o rôznom riadenom blikaní, svetelných efektoch v tv programoch, na ktoré ako nebezpečné nás dokonca aj upozorňujú zvlaštnym bezpečnostným oznamom pred vysielaním, (alebo aj neupozornia) alebo svetelné a zvukové efekty na koncertoch (naktorých nebezpečenstvo nás neupozornia) – to všetko sú spôsoby ovládania mysle, emócií a telesné orgány človeka. Vedeli ste napríklad, že zvukom, znižovaním frekvencie (basov) možno spôsobiť zdravotnú újmu, až zabiť človeka? Rovnako aj efektom strobo – tj.blikaním svetla (intenzity, farieb) môžte spôsobiť napríklad epileptický záchvať?

Roman71

Ano. Četla jste něco o podprahových informacích? 😉

Co takové „Brain waves“? Lidský mozek pracuje v rozsahu frekvencí pod prahem slyšitelnosti. Takovým dobře posazeným „bass“ tónem, který sice neslyšíte, ale cítíte, dokážete s člověkem divy..
Není problém frekvencí v určitém kmitočtovém pásmu vyvolat halucinace nebo hypnotický spánek a tady nejde jen o zvuk, ale i světlo a účelově upravené opakující se videosekvence.

Pamatujete si na kývající se hodinky v rukách hypnotizéra? Ten velmi dobře věděl, co určitá frekvence kmitů udělá s lidským mozkem.. a tím to celé začíná. Zmíněný implantovaný čip v by běžně používané smysly mohl velmi dobře obejít a působit na mozek přímo.

A důsledky ať zváží každý sám 😉

led

No a teraz sa pozrite okolo seba, koľko umelých riadených vzruchov denne zažívate.
Teoreticky, ak by vám „váš riadený vašim mozgom“ čip umožnil vytvoriť zábranu vonkajším vplyvom, nevyužili by ste to?

Roman71

Upřímně led, tohle bych zvažoval velmi dlouho, než bych nějaký podobný zásah do nervového systému podstoupil. Když vidím, jak je snadné „užitečné“ změnit na „neužitečné“ až „škodlivé“, jsem velmi opatrný.

led

Ale pritom sa ochotne podrobujete rôznym internetovým registráciám, „vernostným kartám“ obchodov a podobne

Roman71

Že by to bylo ochotně, to se říct nedá, spíš nerad a výjimečně a mimochodem, vyhýbám se telefonům s čtečkami otisků prstů, zorniček a podobných biometrik.

Nutno dodat, že je docela problém sehnat telefon, ve kterém nejsou „sledovače“ různých sociálek. Naštěstí na tyto „vymoženosti“ existují celkem efektivní metody blokování 😉

Kepler

Myslím, že nikdo nečetl odkaz. Nejde o to, že čip bude ovládat člověka, ale že člověk bude ovládat elektroniku.

anonym

to ovládání člověka může být nepřímé. Představ si třeba triviální případ kdy takový čip vyrobí apple a ten bude rozhodovat jakou alektroniku jakých výrobců můžeš tímto čipem ovládat, prostě proto že jednomu výrobci licencí dá a jinému ne (neusí jít jen o otázku ochoty platit drahou licenci, může jít prostě jen o interní rozhodnutí applu daného výrobce bojkotovat protože mu například konkuruje v jiné oblasti), a tohle je nepřímé ovládání spotřebitele skrze to co mu dovolíš a co ne na bázi obchodní strategie a marketingu vlastního uzavřeného produktu.

anonym

dokud se to odehrává jen vně tvé tělesné schránky například uvnitř telefonu většinou to nepovažuješ za nijak zásadní, ale tím že se to stane tvou součástí a přesto nad tím má obchodní a strategickou kontrolu někdo jiný a ty sám rozhodně nemůžeš 100% rozhodovat o způsobu využití jako by to platilo u „open hardware“ není komfortní představa.

Roman71

Keplere,
fakt jsem si dal tu práci, abych si článek v odkazu přečetl 😉

Ještě zajímavější byly přibývající příspěvky pod článkem 😁

led

Príspevky odzrkadľujú verejný názor médiami ovládaných ľudí.
Skúste si všimnúť reakciu ľudí, ak sa niekto odkloní od uznávanej verejnej mienky a to netreba mať ani žiadny čip v hlave…
„Kto nejde s nami, ide proti nám“, čo vám hovorí to heslo?

Roman71

„Kdo nejde s námi, jde proti nám“ ..znám velmi dobře z osobní praxe 😉 ..bohatě stačí mít jiný než veřejně uznávaný názor a je zle 😁

anonym

naopak, teprve pak to začne být zajímavé 🙂