jenbo

Je možné dostat zpětně přídavky za září na studující dítě? Více v doplnění.

Původní neotázka
Sleva na dani na studující dítě – vyplacení zpětně

Můj syn dovršil v květnu 2016 plnoletost, byl jsem informován z účtárny mého zaměstnavatele, že musím doložit potvrzení o studiu, to jsem udělal. Přídavky jsem měl ještě v srpnové výplatě. Ve výplatě za září však již ne. Předpokládám, že potvrzení o studiu musím znovu dodat na školní rok 2016/17.
Mohu ale zažádat o proplacení zpětně za září 2016? Popř. má mzdová účtárna za povinnost mě informovat, nebo to byla spíše náhoda, že se mi účetní v květnu ozvala a v září už ne?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zaměňujete dva nebo tři různé pojmy.

(1)
Přídavek na dítě je sociální dávka, kterou při splnění podmínek
pro její přiznání vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce.

(2)
Sleva na dani na vyživované dítě je částka, o kterou se Vám v případě podepsání prohlášení k dani z příjmu a doložení potřebných podkladů snižuje daň z příjmu.

(3)
Daňový bonus se týká lidí s nižšími příjmy. Jde o rozdíl mezi daní na vyživované dítě a skutečnou výší daně → o tu část, kterou už nelze uplatnit z vypočtené daně (kvůli nízkému příjmu). V takovém případě se částka přičte k čisté mzdě a vyplatí spolu s ní.

Daňový bonus ani neuplatněnou slevu na poplatníka, či dítě nemůže zaměstnavatel v průběhu roku vyplatit zpětně. Po skončení kalendářního roku ale zaměstnavatel na základě Vaší písemné žádosti provede roční zúčtování daně z příjmu a vzniklý přeplatek Vám vrátí. Přeplatek se vrací v dubnu (s výplatou za březen).

Pokud byste nechtěl provést roční zúčtování daně, můžete si od zaměstnavatele po skončení roku vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a odvedených žálohách daně a sám si podat daňové přiznání. Všechny slevy můžete uplatnit v DP.

Své povinnosti byste měl znát a plnit sám. Pokud se
u Vás něco změní, je Vaší povinností změnu/y oznámit a doložit.
[Připomenutí vnímám spíše jako dobrou vůli účetní/ho.]

Další odpovědi
Dochy

Nejsem si jist jak je to s nárokem na slevu – to tu kdyžtak zodpoví jiní. Ale co se týče „výplaty slevy na dani zpětně“ myslím že co proběhlo proběhlo a případný další nárok za minulé peníze (pokud jej prokážete) dostanete při vyúčtování daní v příštím roce. (tedy o prachy nepřijdete, jen je nebudete mít hned)

quizzi

Nezaopatřené dítě starší 18 let žádá o dávku samo a přídavek na dítě je mu přímo vyplácen. Takže přídavek nemůžete mít vy ve vaší výplatě. Potvrzení o studiu předkládáte proto, abyste měl slevu na dani.

annas

Ad jenbo,

jak jsem vám psala, nevložil jste otázku.

V dodatku se o dani nezmiňuje, ale zmkiňujete jen rodinné přídavky. Je těžké, upravit otázku, když se sám nepřesně vyjádříte.

Jak můžete zjistit, obě informace zůstal zachované, i když je přehozené pořadí.

Takže bylo možné odpovědět na daň i na RP, stačilo jen si pozorně přečíst celý text.

Děkuji.

--

Dochy

Přídavky z toho udělali místní auditoři… Tentokrát jednoznačně špatná práce. Prosím opravte to.

Dochy

Přídavky a sleva na dani jsou různé věci. Uznávám, že v příspěvku jsou zmíněny oba termíny, ale zas přídavky nikdo nedostává ve výplatě. Můžete se zeptat než překopete celý dotaz, nebo uživatele požádat o opravu. Provedený zásah byl (podle mého mínění) opravdu trochu silný. Sorry pokud se vás má připomínka dotkla, to nebyl úmysl. Bylo to hlavně reakce na Quizziho, který v důsledku „opravy“ dotazu odpovídá na něco jiného než se tazatel ptal.

quentos

kritizovat, to by ti šlo… podívej se laskavě na původní neotázku. Jak máme asi vidět tazateli do hlavy?

annas

„Přídavky jsem měl v srpnové výplatě“ … Už je říjen, takže na září je nedostal. S tím souvisí samozřejmě sleva na dani.