Sleva na dani na dítě

Chci se zeptat, jak se mám bránit, když bývalý přítel (otec mého dítěte) neoprávněně zažádal ve svém zaměstnání o zvýhodnění daně na dítě a peníze si samozřejmě nechává. Dítě je soudně svěřené do mé péče. Jsem na mateřské.

Nejlepší odpověď
standa

Pokud nemáte potřebu se mstít, tak to neřešte. Je to problém expřítele, který (až se to provalí) bude mít problém s berňákem…

Vzhledem k tomu, že jste na mateřské a nejspíš i bez zdanitelného příjmu, tak si tuto slevu efektivně nemůžete uplatňovat. Ale jakmile byste měla příjem (třeba i na Dohodu o provedení práce), tak zaměstnavateli podepište tzv. růžové prohlášení…, a pak ušetříte na dani.

Pro tento případ doporučuji, abyste zvážila zda bude vhodné se s expřítelem dohodnout na určitém kompromisu, který spočívá v tom, že
jeho mzda je měsíčně o 967 Kč vyšší, takže by bylo ´čestné´, aby tuto tisícovku pravidelně ´spořil´ svému dítěti…

Další odpovědi
Hana

S kompromisem od Standy nesouhlasím. Pokud říkáte, že otec dítěte získal slevu neoprávněně předpokládám, že s Vámi nežije ve společné domácnosti. Tudíž nesplňuje podmínku pro slevu na dani a je to podvod. Kompromis nedoporučuji i proto, že pokud pobíráte sociální dávky a otec Vašeho dítěte není uveden ve společné domácnosti dostanete se do problémů ohledně vyplácení sociálních dávek a myslím, že za to Vám ta necelá tisícikoruna určitě nestojí. Nevím jakou formou si otec Vašeho dítěte slevu uplatňuje, zda formou podání daňového přiznání nebo žádostí o roční zúčtování u zaměstnavatele, ale v každém případě je podivné, že mu tato sleva byla uznána pokud nedoložil potvrzení o tom, že slevu na dítě neuplatňovala jiná osoba. Doporučuji napsat čestné prohlášení, že s Vámi otec dítěte nežije ve společné domácnosti a zaslat příslušné organizaci, která daňové zvýhodnění uznala.(Mnohdy se matky domnívají, že slevu uznal zaměstnavatel, ale ten při sebemenších pochybnostech roční zúčtování neprovede a doporučí zaměstnanci podat daňové přiznání).