annas

Sledujete u potravin dobu doporučené spotřeby a dobu trvanlivosti? Víte, které potraviny lze použít i po jejím uplynutí?

Podle časopisu dTest z 20. 2. 2018, který dostávám mailem. Ale informace se dají najít i na netu.
https://www.dtes­t.cz/clanek-6472/potraviny-ktere-muzete-snist-i-prosle?&utm_sou­rce=newsletter022018_CZ­ND&utm_medium=e-mail&link_id=11852&n­ewsletter_id=8010&­email_id=

„Podle španělské spotřebitelské organizace OCU můžete několik dnů až týdnů po vypršení doby minimální trvanlivosti bez obav konzumovat 10 druhů potravin.

Jsou to:
• Jogurty
• Toastový chléb
• Bramborové lupínky, sušené ovoce a oříšky
• Sušenky a oplatky
• Nealkoholické nápoje a alkohol
• Těstoviny, rýže a luštěniny
• Zavařeniny a másla
• Uzeniny a zrající sýry

• Polévky a omáčky v sáčku

  1. Věříte vyjádření odborníků? I když se často mění vzhled, chuť, vůně nebo konzistence potravin, jde o šetření potravin, když neskončí v kontejneru? Či někdy i o hazard se zdravím?
  2. Nebo to u českých potravin neplatí?

--
Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/koktejl-sn%C3%ADdan%C4%9B-ovoce-maliny-2295728/
Obrázek

Nejlepší odpověď
Drap

Musím se přiznat, že nijak zvláště tyto věci nesleduji. Většina potravin lze bez problémů použít i po uvedené době spotřeby. Důležitý je vzhled, vůně a konzistence dané potraviny. Občas člověk narazí na potravinu, kterou doma skladuje při předepsaných podmínkách, doba spotřeby ještě neuplynula a k jídlu už neni. Naše prababičky to dělaly stejně. Nebyly uvedeny doby spotřeby, využívaly zkušeností,. zraku a čichu a neměly s tím problém. Nepovažoval bych to za šetření, ale spíše rozumné využití potravin. Hlavně také nakupujeme, obzvláště u rychle kazících se potravin jen takové množství, které se brzy spotřebuje. Bohužel, některé způsoby dnes užívaného balení neumožňují dost dobře určit kvalitu před rozbalením. Z toho důvodu třeba vůbec nekupuji maso zatavené ve folii a podobně.

Další odpovědi
xxx3

U sýrů typu camembert nebo taky u tvarůžek je nechávám klidně dojít za datum spotřeby. Osobně to mám radši více vyzrálé.

dudu

Kdysi jsem v rámci své profese namátkově kontroloval na prodejnách LSD Jednota kvalitu potravin a obrátkovost průmyslového zboží. K dispozici jsem měl jakýsi manuál kde u potravin byla uvedena lhůta upotřebitelnosti. Po jejím uplynutí, senzorickém posouzení a za podmínky neporušeného obalu bylo přípustné prodloužit dobu prodeje až o polovinu garance. Pochopitelně se to netýkalo salátů, krémy plněných cukrářských výrobků apod. Konečné slovo většinou měl inspektor prodejny, kterého jsem o svým zjištěních informoval. Dnes lze postupovat obdobně.

Kepler

Datum spotřeby kontroluju jen někdy, zatím jsem na prošlé zboží nenarazil. Naopak narážím na zboží, které má být čerstvé, ale musím ho vyhodit. Několikrát se mi to stalo u tvarohu, který měl štiplavou a nahořklou příchuť. Od té doby si kontroluju každé balení ještě před zaplacením a případně jim to obrazně „omlátím o hlavu“. Jinak si taky potravinu vždy ochutnám těsně před konzumací, nebo vařením.

Klaproth

Opravdu je v seznamu uveden i alkohol? Prošel jsem svou sbírku destilátů a ani na jedné lahvi není nic uvedeno. Kde je chyba? Musím to všechno vylít?

annas

Ad Klaproth,

záleží na vás, zda se chcete přiotrávit, či nikoliv. Zřejmě konzumujete jen ten silnější. 🙂

Nerozklikl jste si odkaz.

„Na některých potravinách nenajdete datum použitelnosti ani dobu minimální trvanlivosti. Neznamená to, že se nekazí, ale výrobce nemá povinnost to časově definovat. Jedná se o alkoholické nápoje s více než 10% obsahem alkoholu ..“