Katoda

Sledování zjasnění supernovy by se ze Země zdálo okamžité nebo ne?

Teoreticky, kdyby někdo měl to štěstí a díval se do teleskopu na hvězdu, která by se stala „zrovna“ supernovou. Co by viděl? Najednou (doslova okamžitě, během vteřiny např.) by hvězda zjasnila o XX magnitud a nebo by zjasňovala postupně pozvolna, řekněme hodiny? Pokud výbuch supernovy probíhá okamžitě, co by viděl pozorovatel zde na Zemi? Chápu, že jde o vzdálenost a čas, ale stejně by mě to zajímalo. Jelikož se třeba supernova (nebo nova) objeví během jedné noci a pak se zkoumají snímky z noci předešlé, na kterých ještě není, tak mě právě zajímá jak by to vypadalo, kdyby měl pozorovatel štěstí a zrovna sledoval onu hvězdu „během“ exploze.

Nejlepší odpověď
Kepler

Během zaznamenané historie lidstva bylo několik supernov vidět pouhým okem (všechny z naší Galaxie). Je docela možné, že supernovou byla i Betlémská hvězda. Nárůst jasnosti není okamžitý, trvá řádově týdny a pohasínání pak podstatně déle. Nejedná se tedy o explozi, jak ji běžně chápeme. Světelné křivky najdeš zde: http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/1097-supernovy

Další odpovědi
Drap

Neviděl by nic. Musíš počítat s rychlostí světla.

JájsemRaibek

Viděl by přesně to, co by bylo během exploze. Tedy nic a záblesk. Jen by to nebylo teď, ale třeba před tisíci léty. Záleželo by, jak daleko by ona hvězda byla.
Dle mého názoru by ona hvězda zjasňovala až by prostě nevydržela a explodovala by a to by byl ten ohromný záblesk.