Avatar uživatele
JežíšKristus

Slavíte importované svátky typu Vánoce či Halloween?

Já slavím jen naše tradiční slovanské pohanské svátky. Neslavím importované svátky typu Halloween či Vánoce. To už mi je milejší Valentýn, původem z Itálie.

Zajímavá 0 před 911 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Vánoce ano, i když „slavit“ je trochu silné slovo. Místo Halloveenu sleduji zprávy, tam mě straší furt a účinněji.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Vánoce ano, Halloween mi neříká vůbec nic, Valentýna vnímám jako vlezlý obchodní hnus.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Vánoce ano, to je náš tradiční svátek, nebo spíše svátky
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/budete-slavit-halloween

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Tak Vánoce…, no v mém případě se jim NEDÁ vyhnout. :(
Mohl bys něco zařídit, když slavíš jen ty „slovanské“ a „nekřesťanské“?
Totiž – už se blíží 7.listopad a kdovíproč mě popouzí ty průvody. Nemohl bys kámošům vysvětlit, že Kepler ve Valmezui si ZASLOUŽÍ také „oživit vzpomkínky“, nejen Praha? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Vánoce ano, Halloween ne. Vždyť máme vlastní svátek Památka zesnulých.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Disraeli

dubraro, Svátek zemřelých, Svátek Všech Svatých či Památka Zemřelých nebo Dušičky jsou všechno Samhain (z něj pochází i Halloween). Ale jako je to pravda, že je to náš svátek.
Ale u nás byli i keltové a navíc se různé tradice keltů i slovanů prolínaly a navíc byly v určitou dobu a na určitých místech též ovlivněny jinými, hlavně i Římany/Řeky a jejich kulturou/nábo­ženstvím. Nemluvě o stěhování různých národů a vývoji a ovlivňování během toho času. Ale to je úplně jedno, JK si jen zase hraje na chytráka, prostě musí trollovat. Když to budeme brát z jeho pohledu, tak je svým způsobem „importováno“ zcela všechno (včetně „původních“ Slovanských tradic, svátků a podobně). JK si představuje tradice jako něco, co asi sahá až k samotnému zdroji a původu (ano, to bychom mohli dojít až k „praindoevropanům,“ nejstarším Indům, Afričanům před statisíce a miliony lety anebo k Adamovi a Evě, jak se říká, potažmo nějakým opicím před člověkem… a klidně ještě dál). JK nechápe význam slova „tradice“ a nedochází mu, že i ty kdysi „importované“ svátky a zvyky jsou pro nás tradicí, byť odtud nepocházejí, oproti třeba halloweenským zvyklostem, které u nás tradicí nejsou. Zvyk, ustálené zvyklosti přenášené z generace na generaci/pokolení (nehledě na „původní původ“ nebo přijetí těch ZVYKLOSTÍ). Že se k nám kdysi před mnoha staletími dostaly vánoce (a během té doby zažily ještě mnoho úprav) neznamená, že to není náš tradiční svátek. Nemluvě o tom, že Vánoce byly i pohanské, akorát do dnenšních dní nabyly křesťanského ducha, ale to je jedno. Taky jsou všechny ty zimní svátky původem i u Slovanů (né že by na tom záleželo), ale takové a podobné svátky měli i keltové, germáni, řekové a římané. tradice i zvyky (jejich podoba) se též mění jako i kultura.
Importováno bylo všechno. Nic nebylo stálé ani původní.

Nový příspěvek