JežíšKristus

Slavíte importované svátky typu Vánoce či Halloween?

Já slavím jen naše tradiční slovanské pohanské svátky. Neslavím importované svátky typu Halloween či Vánoce. To už mi je milejší Valentýn, původem z Itálie.

Nejlepší odpověď
orwell

Vánoce ano, i když „slavit“ je trochu silné slovo. Místo Halloveenu sleduji zprávy, tam mě straší furt a účinněji.

Další odpovědi
Hlada

Vánoce ano, Halloween mi neříká vůbec nic, Valentýna vnímám jako vlezlý obchodní hnus.

Drap

Vánoce ano, to je náš tradiční svátek, nebo spíše svátky
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/budete-slavit-halloween

aliendrone

Tak Vánoce…, no v mém případě se jim NEDÁ vyhnout. :(
Mohl bys něco zařídit, když slavíš jen ty „slovanské“ a „nekřesťanské“?
Totiž – už se blíží 7.listopad a kdovíproč mě popouzí ty průvody. Nemohl bys kámošům vysvětlit, že Kepler ve Valmezui si ZASLOUŽÍ také „oživit vzpomkínky“, nejen Praha? ;) :D :D

dubraro

Vánoce ano, Halloween ne. Vždyť máme vlastní svátek Památka zesnulých.

Disraeli

dubraro, Svátek zemřelých, Svátek Všech Svatých či Památka Zemřelých nebo Dušičky jsou všechno Samhain (z něj pochází i Halloween). Ale jako je to pravda, že je to náš svátek.
Ale u nás byli i keltové a navíc se různé tradice keltů i slovanů prolínaly a navíc byly v určitou dobu a na určitých místech též ovlivněny jinými, hlavně i Římany/Řeky a jejich kulturou/nábo­ženstvím. Nemluvě o stěhování různých národů a vývoji a ovlivňování během toho času. Ale to je úplně jedno, JK si jen zase hraje na chytráka, prostě musí trollovat. Když to budeme brát z jeho pohledu, tak je svým způsobem „importováno“ zcela všechno (včetně „původních“ Slovanských tradic, svátků a podobně). JK si představuje tradice jako něco, co asi sahá až k samotnému zdroji a původu (ano, to bychom mohli dojít až k „praindoevropanům,“ nejstarším Indům, Afričanům před statisíce a miliony lety anebo k Adamovi a Evě, jak se říká, potažmo nějakým opicím před člověkem… a klidně ještě dál). JK nechápe význam slova „tradice“ a nedochází mu, že i ty kdysi „importované“ svátky a zvyky jsou pro nás tradicí, byť odtud nepocházejí, oproti třeba halloweenským zvyklostem, které u nás tradicí nejsou. Zvyk, ustálené zvyklosti přenášené z generace na generaci/pokolení (nehledě na „původní původ“ nebo přijetí těch ZVYKLOSTÍ). Že se k nám kdysi před mnoha staletími dostaly vánoce (a během té doby zažily ještě mnoho úprav) neznamená, že to není náš tradiční svátek. Nemluvě o tom, že Vánoce byly i pohanské, akorát do dnenšních dní nabyly křesťanského ducha, ale to je jedno. Taky jsou všechny ty zimní svátky původem i u Slovanů (né že by na tom záleželo), ale takové a podobné svátky měli i keltové, germáni, řekové a římané. tradice i zvyky (jejich podoba) se též mění jako i kultura.
Importováno bylo všechno. Nic nebylo stálé ani původní.