bolak

Skutečně žádné další „Pochodně“ jako byl Palach neexistovaly?

V dokumentu o dokumentu „Hořící keř“ bylo řečeno, že to byl jen takový Palachův trik, aby udržoval režim v nejistotě, že se mu kdykoliv můžou začít zapalovat občani, a že to byla vlastně taková skrytá hrozba, aby je donutil jednat ve prospěch lidu. Opravdu to tak bylo? Opravdu se nenašli žádní další lidé, který s ním byli nějak sdruženi pod touhle myšlenkou?

(chtěl jsem napsat zapálení pro stejnou věc, ale pak mi došlo že by to vyznělo jaksi nepatřičně :)
Doplňuji:
Asi jsem se špatně vyjádřil, já samozřejmě vím že následovníci byli, jde mi o to jestli se osobně znali s Palachem a jestli byli domluveni že to bude takhle a takhle probíhat, pokud jeho čin bude ze bez odezvy. Jestli to bylo skutečně tak, že existovala „skupina“, o níž psal Palach v tom průvodním dopise, nebo zda jejich následné vzplanutí bylo jen náhodným dozvukem jeho činu, akcí jednotlivců.

Nejlepší odpověď
arygnoc

celé toto heroizovanie kohokoľvek ako mučedníka je zvrhlé a popletené.

palach sa upálil na protest proti komunistom (a čo vlastne chcel? kapitalizmus?)

gándhí držal hladovku proti kapitalizmu/im­perializmu (reprezentovaným britániou. a čo chcel? socializmus?)

koľko svätcov umrelo v mene viery, koľko dobrovoľných obetí bolo v boji proti viere (a predsa sa točí!)?

takže tomuto nerozumiem – bojovať proti niečomu, čo nemá zmysel.

lebo to je boj proti človeku samotnému, to by sa muselo upáliť celé ľudstvo.

a osobne:
koľkí z vás by sa obetovali „za ľud“ (keď napr. neuvoľníte ani miesto v autobuse tehotnej žene))?

veď to je zvrátené, ako dnes tak i vtedy.

Další odpovědi
led

Palach bol „naivný sólista“.
Možno toto vyjadrenie sa niekoho dotkne, ale symbol z neho spravili až neskôr. Svoj protest zakladal na svojom naivnom názore, že jeho „pokus o autodafé“ pomôže Pražskému jaru, nastolí „socializmus s ľudskou tvárou“, teda nie návrat kapitalizmu, zastaví spojenecké vojská tak skončí nadvláda ZSSR nad Československom. Následné „fakle“ boli zúfalým pokusom odvrátiť v tej dobe neodvratiteľné.
V dobe Palachovho upálenia, už o všetkom bolo rozhodnuté, aj spojenecké vojská vstúpili do ČSSR s mlčkým súhlasom politických špičiek veľmocí. Ani Brežnev a politbiro neriskovali otvorený konflikt s USA vstupom svojich vojsk bez ich súhlasu…

anonym

Následovníci byli – ale protože na celou situaci bylo uvaleno informační embargo, ani zdaleky další upálení neměly takovou odezvu u veřejnosti, jako upálení Palachovo.
Třeba tady – http://www.jan­palach.cz/cs/de­fault/jan-palach/nasledovnici – si o tom něco počti.
Doplňuji:
Nejsem historický badatel, takže napíšu jen svůj názor – domnívám se, že „pokračovatelé“ se s Palachem neznali a nebyli s ním na pokračování domluveni a šlo spíše o názorovou spřízněnost, než o domluvenou skupinu.
Jestli existovala nějaká skupina, jíž byl Palach členem (a jejíž členové posléze na další upálení rezignovali) a nebo Palach ´blufoval´ si netroufnu ani hádat.

marci1

Existovaly. Jan Zajíc ( 3.7.1950–25.2.1969 ), který se upálil na 21. výročí komunistického puče v r. 1948 a Evžen Plocek ( 29.10.1929–9.4.1969 ), upálil se na protest proti normalizační politice KSČ.