Gami.Pet

Škubání svalů?

Nevěděla jsem jak to nazvat, někdy se mi stane že ležím a pohne se mi prst noha apod,aniž bych o tom věděla prostě takove škubnutí, určitě se vám to taky stalo a mě zajímá co to vyvolává?proč tak mozek zareaguje? Těším se na odpovědi..:-)

Nejlepší odpověď
Pájo

Takové záškuby svalstva jsou zcela normální… hlavně pak v době těsně před usnutím…více článek:
https://www.na­tur.cuni.cz/fa­kulta/aktuali­ty/media-s-nami-a-o-nas-proc-pri-usinani-skubneme-rukou-lidove-noviny-30.5.2012

Doplňuji:
Pokud myslíte záškuby svalstva po práci nebo sportu přecházející v (bolestivé) křeče, chybí Vám hořčík (Magnesium, Mg)… nejlépe jej doplníte pitím minerální vody s obsahem hořčíku (Magnesia), šumivými tabletami z lékárny ap.

Další odpovědi
zjentek

a nebo taky tělu chybí či nadbývá nějaký stopový prvek. To se dá dohledat, co chybí nebo nadbývá, a kde se to projeví jako tik či záškub.

anonym

Nejdříve je dobré vědět, co to vlastně „tik“ je:

„tiky“
Upozornění:vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. a ověřil editor

Význam:nejčastěji mimovolní záškuby motorických svalů, např. očních víček, pomrkávání, opakované pohyby určité části těla, opakované zvuky

Stalo nebo stává se to určitě každému člověku. Nervy prostě „pracují“ podle svého a tak nám občas vyvedou nějakou rošťárnu, abychom si uvědomili, že naše vůle skutečně není schopná kontrolovat úplně všechno. Je třeba vycházet z toho, že ačkoliv naše mysl si to neuvědomuje, tak na příslušný nerv se uskutečnil nějaký podnět. Podvědomí je neprobádaná oblast.

Pájo

Ono by bylo nejvhodnější v prvé řadě rozlišit, zda se jedná o přirozené (=fyziologické) záškuby kosterního svalstva nebo nepřirozené záškuby (=nefyziologické, neurotické a další typy), tedy tiky.