postcd

Škodí akumulátorům v powerbankách když jsou dobíjeny malým solárním panelem (velikost 4×10cm)?

tedy přes noc možná dochází k vybíjení, a přes den zase pomalé a přerušované (stín/jasno) nabíjení
tak jestli taková powerbanka napojená na malý solární panel může ztratit třeba 50% kapacity a nebo odejít úplně během pár let?
Doplňuji:
děkuji, snad to tedy neovlivňuje nějak nabíjecí cykly to, že jednou jde proud, jedou takřka ne při zataženo

Nejlepší odpověď
Hlada

Myslím, že ne. Přerušované nabíjení ani nabíjení malým proudem obecně akumulátorům nevadí. Otázkou je spíš smysl takového počínání. Tak malý panel dodá proud řádově v desítkách mA, takže venku za slunečného dne dodá za den jen několik desetin Ah.

Další odpovědi
mosoj

¨Všeobecně šetrné nabíjení AKU prospívá. Problém je ale nabíjecí napětí vůči AKU článku a ukončení nabíjení. Neudáváš žádné údaje nelze se vyjádřit.
Při nabíjení solárním panelem je třeba do obvodu zapojit alespoň Schottkyho diodu. Pak nebude docházet k vybíjení a AKU se bude pouze nabíjet.

vlasecc

Zdravím,
mohu-li se přidat s odpovědí,
ty informace od Hlady toho moc neříkají.
Je jasné, že nabíjení ze solárního panelu je jen slaboučké. Dotaz zněl ovšem jinak: Zda se takovýmto dobíjením akumulátor neničí. No a na to velmi dobře odpovídá Mosoj !!
Akumulátory všeobecně – řekněme zatěžuje, nebo lépe – opotřebovává právě ono střídání nabíjení a vybíjení. Určitým počtem těchto střídavých cyklů je také dána životnost nabíjecích článků, což dobří výrobci udávají na obalu akubaterie.
Tím, že dobíjecí články se také samy vnitřně vybíjejí (technicky tzv. samovybíjení), a současné akubaterie – zvláště pro mobily, foťáky a kamery – tedy Li-on či Li-Pol mají samovybíjení už jen velmi malé, příjem el. energie i z malého fotovoltaického panýlku tak za bílého dne nahradí onen malý úbytek napětí, způsobený samovybíjením. Aby se však počty samovybíjecích a dobíjecích sérií tedy zbytečně nenásobily, je připomínka pana Mosoje o zapojení např. schottkyho diody do jednoho z vodičů od solár. panýlku k akubaterii víc než skvěle profesionální!!
To aby se akubaterie zbytečně nevybíjela navíc ještě tokem malého proudu do vedne málo produkujícího či v noci neprodukujícího fotovoltaického panelu.
Při pouze tvrdém připojení solár. panelu k akubaterii totiž nesmí být na vývodech z panelu napětí nižší než na akubaterii! To by se pak akubaterie zbytečně vybíjela do obvodu votovoltaického panýlku, což by bylo k ničemu, a ještě by se tak potom zvyšoval počet nabíjecích a vybíjecích cyklů a tím by se snižovala životnost i akubaterie. Zmiňovaná dioda také zajistí, aby se do případně nízkofunkčního solárního panýlku při máloslunečném či zakaboněném počasí během dne nevracela el. energie z akubaterie zpět do solár. panýlku. Totéž zajistí i zatmy.
Přeju dlouhou životnost Vaší dobíjecí baterii!
Howgh 🙂 Vlasecc

postcd

mluvíte tu o Schottkyho diodě, výstupem toho solárního panelu je konektor o průměru 3mm (http://www.that­cable.com/WebI­mages/929_700x­309.jpg), nevím tedy jestli existuje jakási redukce, která by se na to napojila a obsahuje tu diodu. Nebo jestli se to nějak jmenuje anglicky ten ochranný prvek obsahující tu diodu abych to googlil.