Avatar uživatele
aevul

Skloňujete Oslo?

Čtu článek a je to tam samé v Oslu, od Osla, do Osla… Mně to tahá oči a vidím tam osla, ne Oslo. Tak mě napadlo, skloňujete Oslo?

Hlasujte v anketě
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? paul1 před 566 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jiná odpověď

Podle vyjádření jazykovědců je název města možné skloňovat podle vzoru město nebo používat jako nesklonné.

Je věcí osobního citu, zda použijete tvar " byl jsem v Oslu, nebo byl jsem v Oslo".

Je to slovo cizí, takže mně osobně vyhovuje název města neskloňovat Navíc toto slovo příliš často nepoužívám.

Pro ověření viz odkaz

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=380

Zajímala mě etymologie názvu města. Je několik možností.

Jedna z nich

„Luka bohů“
Ale první slabika „ os “ mohla stejně dobře pocházet od „ æser “, tj. od severských bohů. Mnozí badatelé jmen se proto domnívají, že předkřesťanské jméno Oslo by stejně dobře mohlo znamenat „ Luka bohů “, což je výklad, který je také odůvodněn skutečností, že „ å “ je proto-severská forma „ boha “, a to Oslo se dříve psalo „ Anslo “.

No name badatel neručí za „ Loelvens os “ nebo „ Oslavas by “, zatímco existují kývnutí na „ assletta “ i „ Gudenes eng “ jako možná."

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Ano

Protože inteligentně víme, že jde o Oslo s velkým O.

Upravil/a: Ametyst

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
magorvkleci

Ano

Uznávám, že se to čte a poslouchá v některých kontextech směšně. Ale neskloňovat to by mi znělo tak nějak nadutě a přemoudřele.
Pozn.: ono se to má podobně s hlavním městem Montany

Upravil/a: magorvkleci

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JK2021

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Justin1

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lovermann

Ano

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aevul

annas: Pochopitelně vím, že plus mínus dvacet let lze Oslo skloňovat, proto se ptám, jestli skloňujete nebo ne. A jak je tvým oblíbeným zvykem, spousta slov, ale odpověď žádná.

Avatar uživatele
aevul

Omlouvám se, v té záplavě informací jsem to přehlédl, odpověděla jsi.

Nový příspěvek