aevul

Skloňujete Oslo?

Čtu článek a je to tam samé v Oslu, od Osla, do Osla… Mně to tahá oči a vidím tam osla, ne Oslo. Tak mě napadlo, skloňujete Oslo?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Jiná odpověď

Podle vyjádření jazykovědců je název města možné skloňovat podle vzoru město nebo používat jako nesklonné.

Je věcí osobního citu, zda použijete tvar " byl jsem v Oslu, nebo byl jsem v Oslo".

Je to slovo cizí, takže mně osobně vyhovuje název města neskloňovat Navíc toto slovo příliš často nepoužívám.

Pro ověření viz odkaz

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=380

Zajímala mě etymologie názvu města. Je několik možností.

Jedna z nich

„Luka bohů“
Ale první slabika „ os “ mohla stejně dobře pocházet od „ æser “, tj. od severských bohů. Mnozí badatelé jmen se proto domnívají, že předkřesťanské jméno Oslo by stejně dobře mohlo znamenat „ Luka bohů “, což je výklad, který je také odůvodněn skutečností, že „ å “ je proto-severská forma „ boha “, a to Oslo se dříve psalo „ Anslo “.

No name badatel neručí za „ Loelvens os “ nebo „ Oslavas by “, zatímco existují kývnutí na „ assletta “ i „ Gudenes eng “ jako možná."

Další odpovědi
Ametyst

Ano

Protože inteligentně víme, že jde o Oslo s velkým O.

magorvkleci

Ano

Uznávám, že se to čte a poslouchá v některých kontextech směšně. Ale neskloňovat to by mi znělo tak nějak nadutě a přemoudřele.
Pozn.: ono se to má podobně s hlavním městem Montany

JK2021

Ano

Dochy

Ano

paul1

Ano

Justin1

Ano

lovermann

Ano

aevul

annas: Pochopitelně vím, že plus mínus dvacet let lze Oslo skloňovat, proto se ptám, jestli skloňujete nebo ne. A jak je tvým oblíbeným zvykem, spousta slov, ale odpověď žádná.

aevul

Omlouvám se, v té záplavě informací jsem to přehlédl, odpověděla jsi.