Danielson

skloňování mořské klíma

jak se skloňuje mořské klíma a proč právě tak (důvod toho skloňování

Nejlepší odpověď
hanny 2

Tady je to vysvětleno – http://www.mo­jecestina.cz/gra­matika/podstat­na-jmena/c2009010201-Sklonovani-jmen-stredniho-rodu-zakoncenych-na--ma.html

Další odpovědi
hanulka11

v první řadě je to klima a ne klíma

Podstatná jména na -ma
Do této skupiny patří jména středního rodu (řeckého původu), která jsou v 1. a ve 4. pádě jednotného čísla zakončena na -a a v ostatních pádech mají navíc kmenotvornou příponu -at-.

Skloňují se podle vzoru „město“ kromě 1., 4., 5. pádu j. č., kde je koncovka nulová, a 2. pádu j. č., kde je koncovka -u podle mužského vzoru „hrad“ (pokud se u některého z níže uvedených podstatných jmen výjimečně vyskytne v 6. pádě j. č. i zakončení -ě, je tato podoba pociťována jako zastaralá):

č. jednotné č. množné

  1. p. drama dramata
  2. p. dramatu dramat
  3. p. dramatu dramatům
  4. p. drama dramata
  5. p. drama dramata
  6. p. dramatu dramatech
  7. p. dramatem dramaty

Stejně se skloňují například podstatná jména aroma → aromatu (i neskl.), astma → astmatu, dilema → dilematu, dogma → dogmatu, klima → klimatu, kóma → kómatu, panoráma → panorámatu i panoramatu (i ženský rod panorámy), paradigma → paradigmatu, plazma ‚ionizovaný plyn‛→ plazmatu, réma → rématu, schéma → schématu, schizma → schizmatu, syntagma → syntagmatu, téma → tématu, trauma → traumatu, zeugma → zeugmatu.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=263

venkovan

Vlhko
zima
vetrno
chladno
vedro
slano
bouřlivo
klima na houby