Avatar uživatele
Registrovaný

Sirotčí důchod o prázdninách

Dobrý den, mám dotaz. Studuji VŠ a pobírám sirotčí důchod. Minulé prázdniny mi důchod pozastavili, ale to bylo mezi SŠ a VŠ. Teď jsem řádným studentem VŠ i na další rok, tak nevím jestli mi to i tyto prázdniny pozastaví, děkuji za odpověď

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Řešila jsem stejnou situaci na mého syna. Nemohou ti zastavit sirotčí důchod, pokud stále nepřetržitě studuješ. Ani mezi SŠ a nástupem na VŠ neměli právo ti důchod odebrat. Požádej zpětně o vyplacení důchodu.

Zákon o důchodovém pojištění za nezaopatřené dítě považuje:
dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání,

V období po ukončení školního roku může nastat situace, že Česká správa sociálního zabezpečení vydá rozhodnutí o odejmutí výplaty sirotčího důchodu. Pokud studium trvá na stávající škole nebo bude v novém školním či akademickém roce pokračovat na jiné škole nebo jinou formou, je nutné, aby student předložil aktuální potvrzení školy o studiu, uvádí prohlášení České správy sociálního zabezpečení s tím, že potvrzení musí obsahovat údaje o jaké studium se jedná, v jakém je student ročníku a kdy má být studium ukončeno. Pak je sirotčí důchod vyplácen po celou dobu předpokládaného trvání studia.

Doporučení z internetu: Při pozastavení sirotčího důchodu je třeba se osobně dostavit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a zde požádat o obnovení výplaty sirotčího důchodu. S sebou si vezmi občanský průkaz, potvrzení o studiu a pro jistotu také svůj rodný list.

Já jsem to ale vyřídila písemně.

http://www.mesec.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nepozastaví, pokud stále studuješ. Důchod by neměl být pozastaven ani mezi SŠ a VŠ. Zřejmě si včas nedodala všechny doklady o tom, že jsi stále student.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Alrep

Moc děkuji... odešlu pro jistotu potvrzení o studiu

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.