čuchty

Síla dopadu, zajímalo by mě jak to funguje se sílou dopadu člověka padajícího např. z 500 m?

Dobrý den,
zajímalo by mě jak to funguje se sílou dopadu člověka padajícího např. z 500 m o hmotnosti 80 kg s tím že by se bral v úvahu odpor vzduchu (četl jsem že se rychlost člověka ustálí přibližně na 35 m/s ) .

Takže
__________

m=80 kg
v=35 m/s
Ep= 392 000 J
Ek (při dopadu) = 49 000 J

A co teď?

Když jsem to četl v různých diskuzích tak mi to nepřišlo dosti jasné a někde převažoval názor jeden jinde zase druhý.

Výsledek mě moc nezajímá spíš postup.

Předem děkuji za odpověď a přeju hezký den :)
Doplňuji:
Dopadnu s touto energií ale jak je na tom síla?
Podle toho co jsem četl mě napadlo že by se mohla rovnat energii ale…

Odpovědi
Kelt

Proč se potenciální a kinetická energie liší? Když stojí člověk (těleso) ve výšce a nehýbe se, má maximální potenciální energii, ale když padá, jeho rychlost se zvyšuje (jedná se o volný pád, s gravitačním zrychlením Podle toho mně vyšlo, že člověk dopadne rychlostí 100 m/s a tento pád trvá 10 s. Nevím, jakou sílu chceš určit? Když člověk dopadne z takové výšky, tak to nemůže přežít. Protože síla je podle Newtona součin zrychlení a hmotnosti, je síla 10*80 = 800N. (Místo 10 si dosaď za zrychlení 9,81 m/s2)

Alesh

Ek = 1/2 * m * v2 = 1/2 * 80 * 352 = 49 kJ
Ep = m * g * h = 80 * 9,81 * 500 = 392,4 kJ

Co jako teď? Na co se ptáš?