hapiky

Sféra je širší pojem. Víte, co je Bernalova sféra?

Nejlepší odpověď
annas

Článek Začneme nový život ve vesmíru?

"Bernalova sféra je pojmenované podle fyzika Johna Bernala, který j princip popsal již v třicátých letech minulého století.

Jde v podstatě o systém kulových a prstencových útvarů rotujících kolem centrální osy – toto řešení umožňuje při relativně malém průměru vytvořit systém schopný absorbovat poměrně velké množství lidí. atd."

http://www.plus­ka.sk/plus-7-dni/veda/zacneme-novy-zivot-vo-vesmire.html

--
STANICE GAGARIN – Gagarin je největší lidskou stanicí v hlubokém vesmíru. Jde o stanici typu „Bernalova koule“ s obytným prostorem o průměru 500 metrů. Byla vybudována za Plutem, téměř 80 astronomických jednotek (12 miliard kilometrů) od hvězdy Sol. Převod materiálu a posádky na toto odlehlé místo zbankrotoval většinu investorů.
Gagarin leží na vnitřním olraji „heliopauzy“ – bodu, za nímž již sluneční vítr nedokáže zatlačit mezihvězdné médium. Cílem stanice bylo testovat různé pohonné systémy rychlejší než světlo, které by teoreticky mohly fungovat jedině v mezihvězdném prostoru. Stanice si získala přezdívku „Skok nula“, jelikož měla být prvotním startovním bodem lidské expanze do galaxie. Nedlouho po dokončení stanice byly objeveny protheanské trosky na Marsu a veškerá snaha tím přišla vniveč.

http://massef­fectkodex.wz.cz/lid­stvo.htm

O fyzkovi Bernalovi se můžete přečíst v odkazu.

John Desmond Bernal – irsko-britský fyzik, sociolog vědy,
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/John_Desmon­d_Bernal

Další odpovědi
Kepler

Nevím a nic kloudného jsem nenašel. Jen tuším, že jde o nějaké filosofické pojetí vědy jako interdiscipli­nárního oboru.

hapiky

Kepler: http://zoomma­gazin.iprima.cz/ves­mir/vesmirne-kolonie-tak-si-je-predstavovala-nasa

Kepler

Aha, ale jedno druhé nevylučuje. Já jsem našel zmínky v té souvislosti jak jsem psal i v souvislosti jak psala annas. Nebo šlo o jiného Bernala, čert ví.

annas

Odkaz jsem neotvírala, všimla jsem si ho až později, když jsem vyhledala informace.