sardinie

Severní pol

Pokud jsem na souřadnicích 89° 45' s.š a 0° v.d

Jak velkou rychlostí se musím pohybovat a kterým směrem, abych měl slunce neustále jižním směrem ?????

Odpovědi
Dochy

Kterým směrem… no samozřejmě „se sluncem“, tedy na západ.
Vzdálenost od zemského pólu (geografického) můžeš přibližně spočítat trojčlenkou… celkový obvod země cca 40000km odpovídá 360stupňům. Ty chceš být od pólu 15´, takže 0,25stupně. Zakřivení můžeš pro orientační výpočet zanedbat a obvod kruhu pak spočítáš snadno. Vychází mi o něco víc než rychlost normální chůze.

magorvkleci

Takže jsi 1/4 stupně od pólu. Poloměr Země je 6378 km – i tady je to vzdálenost místa, kde stojíš, ke středu země. Když si nakreslíš kružnici jako Zemi a tenhle poloměr a do obrázku taky zemskou osu, dostaneš kruhovou výseč (kousek koláče). A tejko kolmici od tvejch nohou k té zemské ose. Máme uzounký pravoúhlý trojúhelník. Jeho přepona je 6378 km a jde nám o tu kratší odvěsnu. Stačí teda spočítat kratší odvěsnu, což je sin(0,25°)*6378=28 km. A tvoje cesta za Sluncem půjde kolem pólu po kružnici o tomhle poloměru, takže bude dlouhá 2pi28 a tu musíš ujít za 24 hodin. Mně teda vyšlo asi 175 km, takže budeš muset jít 7,3 km/h, ale já nejsem moc dobrej počtář. Ani chodec.

V tom výpočtu je stejně tolik nepřesností, že pro kontrolu si stačí uvědomit, že zemský šířkový stupeň má asi 111,4 km, takže 1/4 stupně je zhruba těch 28 km od pólu a obejít pól za 24 hodin kolem dokola a držet se v této vzdálenosti.

Doplňuji:

  1. jo, těch 111 km je právě těch 40000 km / 360° jak píše Dochy
  2. go west (takže u severního pólu mít za polárního dne slunce vlevo, za polární noci Polárku vpravo)

arygnoc

Příspěvek smazán administrátorem.