Iceman88

Šetříte peníze, nebo je utrácíte?

Tak bych se vás tu chtěl zeptat, jestli patříte mezi ty, kteří šetří peníze, anebo utrácíte? Já osobně už šetřím skoro 3 roky, to znamená, že mi z každé výplaty zůstane okolo 5 000 Kč. 😉 Moje výplata za měsíc leden byla něco kolem 15 000 Kč čistého, jenže když mi strhli ubytovnu, tak to bylo 13 200 Kč. Ale i tak mi zůstává okolo těch 5 000 Kč. Snažím se, aby to tak bylo, neutrácím za kraviny.
V roce 2015 mě ošidili 2 lidi o 2 500 Kč. Tehdy jsem celkem přišel o 10 000 Kč. Jsem rád, že už je to dávno za mnou a já se z toho poučil, poučil jsem se tak, že od té doby šetřím. :-p Samozřejmě s těmi lidmi jsem to už dávno skončil.

Nejlepší odpověď
nyjono

Šetřit? To dnes znamená ztrácet. Inflace je vyšší než úroky. Takže se nevyplatí mít peníze ani doma ani na účtu.
Lepší je víc vydělávat. Úplně neljepší je vytvoření pasivního příjmu.
A užívat života. Šetřením si ho moc neužiju.

Další odpovědi
quentos

Dotaz nedává smysl. Vážně myslíš, že lze pouze šetřit a vůbec neutrácet? Jako že tady na Odpovědích budou lidi, kteří chodí lovit do lesa a bydlí pod mostem?
Taky z každé výplaty ušetřím – jsem od přírody šetřivej. Ale kolik, po tom je ti houby. Toto není server na chlubení.

Kepler

Jako důchodce a singl jsem volně průjezdný tunel. Co do něho vjede, to z něho i vyjede…

Drap

Šetřím i utrácím

mosoj

Ne, půjčuji si na kde co a pak brečím. Jdu s dobou. To chceš slyšet? Určitě je dobře, že šetříš!!
Jenom bych se snažil vydělávat o něco více.

dudu

Ne nemusím, protože z aktivního života máme něco našetřeno. Dovolenou nám hradí výnosy z investic a vánoce nájemné z pozemků.

marci1

Nějakou rezervu pro nejnutnější výdaje a potřeby je vždy dobré ušetřit. Samozřejmě každý podle svých možností. Někdo může ušetřit tisíce, někdo třeba jen stovku. Takovou rezervičku na novou pračku, ledničku, TV, sporák ap. ve výši cca 20 000,– Kč a ti, kteří jsou zaměstnaní pro případ, že ztratí práci cca 50 000,– Kč. Není potom nutné si brát půjčky. Nemám ráda dluhy, byť by byly vůči bance. Potřebuji pocit, že mám jen své peníze a potom spím v pohodě. Harpagon ale určitě nejsem. 🙂

mates1

Já šetřím abych utratil. 🙂

anonym

Držet úspory v tradičních měnách, které podléhají silné inflaci s takovou jistotou s jakou železo podlehne korozi je jednoznačně vyhazování peněz oknem. Pokud ale umíte úspory držet ve formě která svou hodnotu neztrácí tak rychle (vhodně volené a opečovávané porfolio cenných papírů, cenných prvků, investic, kryptoměn, …) pak to jistě smysl má,ve chvíli kdy tyto převedete zpět na koruny získáte obdobnou nebo i vyšší hodnotu v kterékoliv pozdější době a jedině tak to dává smysl.

Tomáš1234

Tohle je poměrně zajímavé téma, i když se to nemusí na první pohled zdát. Nevěřili byste, kolik lidí nedokáže šetřit! Třeba jeden můj kámoš dělá v Praze, má asi 50tis. hrubýho a když jsem se ho ptal, kolik mu z výplaty zbyde, říkal že většinou cca 5tis. měsíčně. Říká, že pro něho má větší cenu si tu a tam dopřát než škudlit každou korunu. Ale já to vidím tak, že jednou, až bude třeba chtít hypotéku nebo si koupit auto nebo zkrátka něco nákladnějšího, bude ho mrzet, že si z té velké výplaty neodkládal více. Já osobně se snažím škudlit co to jde (možná jsem ten opačný extrém). Teď jsem třeba objevil zboží 2. kvality. Jde o zboží, které měli prodejci vystavené na prodejnách, na předváděčkách nebo jde o zboží vrácené ve 14ti denní lhůtě. Dá se takto sehnat prakticky vše, včetně například aut :) Jen je problém takové produkty dohledat – většinou bývají do pár hodin pryč. Nejlepší je mít vytipované obchody, které také zboží nabízí nebo pak přes vyhledávače jako například https://www.sle­wik.com/cs/ . Na takto zakoupené zboží se vztahuje klasická záruka 2 roky a co se týče výše slev, tak obvykle kupuji za cenu nižší o pár desítek procent :)

JančaKucera4

Dobrý den, taky se snažím šetřit peníze, ale zároveň si chci dopřávat věci, které mě těší. Podobně jako vy, i já se snažím z každé výplaty něco ušetřit. Obvykle se mi podaří dát stranou kolem 3 000 Kč měsíčně. Není to sice tolik jako u vás, ale i tak jsem na sebe pyšná, že dokážu pravidelně šetřit. Ráda si občas koupím něco hezkého na sebe nebo si zajdu s přáteli na dobré jídlo. Vždy ale hledám způsoby, jak ušetřit a proto používám slevové kupóny.

petrdostal

Já dřív utrácel opravdu hodně. Až zbytečně. Právě proto jsem docela rád, že jsem se v posledních letech konečně naučil šetřit. Z každé výplaty si něco odkládám bokem a ono se to celkem rychle nastřádá. Teď už mám díky tomu naspořeno docela dost peněz a přemýšlím jak s nimi naložit. Napadlo mě, že bych je mohl zkusit někam investovat. Třeba do dluhopisů nebo něčeho podobného. Na https://www.in­vestice.cz/ totiž před časem psali, že to může být celkem výhodné.

natasanatasa

Tak trochu od obojího. Snažím se šetřit tam, kde to jde, abych mohla víc utrácet tam, kde to jinak nejde :D Hodně mi pomohly tipy z tohohle článku – https://www.pe­nizeamy.cz/2018/spo­reni/setrite-ale-nestaci-to-pojdme-se-podivat-kde-se-jeste-da-usporit.html – kdybyste se chtěli inspirovat :)

koreg9

Řídím se články na online magazínu https://online­uspory.cz/

zjentek

Drape můžu vědět, z kerý země sem píšeš? Pokud z ČR, tak si prosímtěpěkně vyber, obojí nejde..

Iceman88

Nyjono: Nesouhlasím, je lepší mít na účtě hodně velkou rezervu než žádné peníze, takže tvůj příspěvěk je zcela scestný. :-p

mosoj

Máš pravdu.