annas

Setkáváte se s tím, že skutečné pravdy jsou nahrazované novými, vzniká nová, často oškubaná pravda, přesto jí lidé věří?

  1. Nevychází se z toho, že je pravda přátelská a nepřátelská?
  2. „Kdeže loňské pravdy jsou? Věčné pravdy rozlišujeme na krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé a trvalé." Jan Sobotka

Nejlepší odpověď
briketka10

Setkávám se s tím, že pravda se nakonec změní v lež.
A to považuji za nepřátelsky výchozí pravdu. I když je
dobře míněná.
Někdo ji vysloví a později již neplatí.

Tzn. oškubaná pravda = lež.
Pro mě je pravda jen pravda.
Lež je lež.

V politice se též změní sliby co chtějí strany splnit.
Po volbách koukáte, že se na to ta strana vybodla.

Lidé jsou ovce a věří čemukoliv. Nechají se ovlivnit.

Další odpovědi
Kepler

Na tom jsou dějiny, jak je známe, založeny.

  1. Dějiny píšou vítězové.
  2. Historie se nikdy neptá.

ivzez

Bohžel se s tím setkávám.

Skutečné pravdy nejsou nahrazovány (buď něco pravda je,
nebo není), ale někteří lidé (bohužel jich přibývá) tomu věří.

Pravda není přátelská ani nepřátelská. Pravda je pravda.

S Janem Sobotkou „pro změnu“ nesouhlasím. Je-li něco pravda, je to trvalé.

Pravdu nelze měnit, změnit můžeme (např. na základě nového poznání)
pouze svůj pohled na některé skutečnosti, pravda ale zůstane pravdou.

Drap

Ano. Každý den. Bohužel tak už je to zařízené. Pravdu mají vždy vítězové a ti co vládnou. Jelikož se vlády a vládnoucí mění, mění se i pravda. Občas se nám některé pravdy líbí, jako třeba teď před volbami, ale za krátký čas budou platit zase pravdy jiné. Ty současné se postupně nepatrně změní, potom více, přijdou nové pravdy a ty staré upadnou v zapomnění.
Pravdy jde takto rozlišovat Dlouhodobá pravda je třeba ta, že každý rok se vystřídají roční období, ta střednědobá třeba to, že se pomalu blížíme ke konci svého života a ta krátkodobá je třeba to, že po nových volbách se změní politici a bude vše lepší.
Stále je třeba mít na paměti, že pravda je pouze abstraktní pojem.

fcoop

Pravda je velmi relativní pojem.
Wikipedie říká,že: "Pravda či pravdivost je shoda tvrzení se skutečností.

Problém by mohl být v chápání skutečnosti.
Každý vidí a vysvětluje si realitu kapku jinak.
Leckdy bývá kapka tak veliká,že názory na totožnou věc jsou diametrálně odlišné.
A tak dál.

Mc Merkurion

… mně by zajímalo, kde žiješ? … potkáváme se s tím přeci denně: počínaje médiema a politikama konče …

briketka10

annas

V zadání otázky není, že nemohu psát o politice.

annas

V pořádku.

Zapomněla jsem to napsat do otázky. V diskuzi se příspěvek ocitl nedopatřením.

annas

Nejde ani tak o politiky a média, ale spíš o obyčejné lidi.