ivzez

Setkali jste se s vyháněním čerta ďáblem někdy v praxi? Vyháněl někdo z Vás někdy čerta ďáblem?

Co si představíte pod obratem »vyhánět čerta dáblem«?
Znáte podobný obrat (míním rčení či přísloví, nikoliv překlad) v jiných jazycích?
Znáte v češtině nebo jiných jazycích jiné obraty vyjadřující téměř totéž?

Pár „kuriozit“ z medicíny:
https://vesmir­.cz/cz/on-line-clanky/2017/06/v­yhaneni-certa-dablem-lekarsku.html

K položení otázky mne inspirovala otázka Annas:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-prozkoumane-zda-certi-maji-kopyta-i-rohy-nebo-zda-jsou-kridla-andelu-podobna-orlim-capim-nebo-dokonce-vrabcim

_________

Doplňuji:

Děkuji za dosavadní odpovědi. Najde se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jasně že ano. Např. se mi kdysi ve služební autě o víkendu podělal startér (benzín) a já musel jezdit. Auto s katem se nesmí roztlačovat (ECU neví co se děje a prasí se tím kat tak, že může vyhořet). NJN, jenže jezdit jsem musel, na opravu přes víkend nebyl čas – tudíž se auto roztlačilo/rozjelo z kopce. Katalyzátor dostal asi pěkně na ..del! ;) :D :D

Ale odjezdil jsem to, tudíž vyhánění čerta (nestartující auto) dáblem (roztlačováním) zabralo. Fakt je, že ono z cizího krev neteče, na svém autě bych to nepraktikoval. :)

Obecně si vysvětluji význam tohoto rčení tak, že k řešení nějakého problému použiji velice kontroverzní metodu (nikoliv však neúčinnou, jak to zmiňuje annas).. Např. tedy zlomený malíček se zánětem (s následnou možností gangrény) vyléčím amputací ruky. Na účinnost takové léčby si stěžovat nelze (za války se gangréna prakticky jinak léčit nedala a jsou případy, kdy se amputace v případě gangrény jako řešení používá i dnes – pořád lepší, než natáhnout brka). Jenže přeci jenom je amputace značně drastické řešení v době, kdy máme antibiotika, larvy much požírající odumřelou tkáň a mnohé jiné vymoženosti.

Jiné přísloví, které by dostatečně významově odpovídalo neznám. Ale ty řekněme neortodoxní postupy zmíněné v odkazovaném článku jsou zajímavé, nepřekvapuje mne to. Medicína je jeden z nejkonzerva­tivnějších oborů a novinky se v ní ujímají nesmírně pomalu.

Další odpovědi
annas

Vyhánět čerta dáblem – jednoduší varianta – řešit něco neúčinně, marně se namáhat, často si zhoršit situaci.

Možná se dostat z deště pod okap či z bláta do louže.

Samozřejmě, že jsem se několikrát spálila, dostala jsem se do horší situace, než byla. Nešlo sice o život, ale třeba o ztrátu času, zbytečnou práci, ale i peníze., zklamání – za dobrotu jsem se dostala na žebrotu.

Ale občas jsem se spálila při nákupu spotřebičů. V minulosti např. šlo akumulační kamna, vysavač .

TV. Kdybych si pořídlila kabelovou t televizi místo satelitu, nebylo nutné v souvislosti se změnou vysílání měnit 3× modem. Zvolila jsem horší variantu, tudiž jsem vydala víc peněz.

Ve škole. Kdybych si nechtěla v klidu předepsat bianko blankety vysvědčení, tak jsem se nepřipravila o čas. Vyzvedla jsem si před odchodem domů tiskpisy vysvědčení, zástupce mně předal pořadí a názvy předmětů. Osobní údaje žáků jsem samozřejmě měla.

Ráno mně hlásila kolegyně, že budu vysvědčení psát znova, že moje práce byla zbytečná. Ředitel neodsouhlasil název jednoho praktického předmětu.

Co se dalo dělat. 30 vysvědčení psát znova. Naštěstí jsem blankety nemusela platit. Zástupce se usmíval, jakoby nic, přiznávám, že jsem byla naštvaná.

Věděla, jem, že je ředitel hnidopich, ale tehdy nebyl přítomný, bohužel. Pozdě bych honiti, měla jsem obrátit ke kováři, nikoliv ke kovářičkovi.Tak to vypadá, když jedna straa neví o druhé, co dělá… bylo snazší říct, já nic, to ředitel.

Teď už je to minulost, ale často vše nebylo to pravé ořechové …

Drap

Někteří vyhání čerta ďáblem, ale je to cesta do pekel. Všichni známe z okolí, kdy dlužníci se snaží splatit půjčku další půjčkou, většinou ještě méně výhodnou. Taková cesta nikam nevede.

Roman71

To zažil zřejmě každý, kdo se po „společensky rušném víkendu“ snažil napravit škody na svém zdraví tím, čím škodu napáchal.

Takové praktiky jdou naštěstí mimo mne :)

Kepler

Klasika je zbavovat se kocoviny po ránu tzv. vyprošťovákem, nejlépe vychlazeným pivem. Kdo včas nezabrzdí, veze se s tou opicí znovu. Je to podle hesla: čím se zkazíš, tím se taky napravíš. Většinou to ale dopadá bídně.

marci1

Vyhánět čerta ďáblem znamená zlo zlem „napravovat“, zažehnávat. 🙂
Jak píše „Kepler“, může se jednat o napravování kocoviny. V angličtině existuje fráze „Hair of the dog“.
„Hair of the dog (česky doslovně psí chlup) je fráze používaná v anglickém jazyce pro označení konzumace alkoholu k potlačení příznaků kocoviny, tzv. „vyprošťovák“.
V českém jazyce se může používat fráze: „Vyhánět čerta ďáblem“, jež má stejný význam.
Fráze vznikla při léčení vztekliny podomácku, přikládáním chlupu nakaženého zvířete na ránu pokousaného člověka. Začátek používání fráze k označení léčení kocoviny se datuje do 16. století, či dříve.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hair_of_the_dog

zjentek

Já jsem čerta ďáblem vyhonil, když mě fyzicky napadli cigáni a já jim rozbil tlamy!

Rokio, prdlajs vytloukat klín klínem, ale vracet stejnou mincí je to!

zvonisek

Ano, setkala jsem se s tím, až mu uhnil ocas.

zvonisek

Ano, až mu uhnil ocas

zjentek

Prdlajs vytloukat klín klínem, ale vracet stejnou mincí je to!

Já jsem čerta ďáblem vyhonil, když mě fyzicky napadli cigáni a já jim rozbil tlamy!

zvonisek

Ano, až mu uhnil ocas.

ivzez

Rokio, proč reaguješ na otázku, které jsi
neporozuměl? nerozumíš? (Neodpověděl jsi na otázku.)

Na hrubý pytel patří hrubá záplata je něco jiného.
Nejde o vyhánění čerta ďáblem.

Rokio

ivzez: Omlouvám se. Svoji odpověď jsem nahlásil.

ivzez

Už se do své odpovědi nedostaneš?
Mohl bys nad tu původní napsat novou.

Potom napsat

Původní odpověď:
a pod to přidat tu „nepovedenou“.

Také někdy nečtu pozorně a zareaguji
vlastně na něco jiného.

Rokio

Je to tak správně? Odpověděl jsem dobře.

ivzez

Ne úplně, ale je to lepší. (–: