annas

Setkali jste se s pojmy apollónský a dionýský živel?

Podle jednoho německého filozofa existovaly v antice dva protikladné živly – apollónský a dionýský? Stejně tak později i v umění? Jaký byl mezi nimi rozdíl?

Dá se říct, že některý z těchto živlů převládá v naší společnosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Který převládá? Těžko říct.
To je jak boj Zla s Dobrem.
Doplňuji:
Možná.

Zdroj: http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&s_lan­g=2&id_desc=4316&ti­tle=apollinsk%FD%20a%20­dion%FDsk%FD%2­0princip

Další odpovědi
vagra

K filozofovi mám daleko,ale domnívám se,že ideální by byla kombinace obou těchto živlů,které pojmenoval F.Nietzche.
Rozdíl mezi oběma živly byl,nebo je obrovský.Kdyby se život řídil jenom Apollonským rozumem a harmonií,nebyl by k žití.Proto do něj musí přijít trochu Dionýské dynamiky a tvořivosti.
V současné době,podle mě,převládá spíš ta Dionýská tvořivost.
Chtělo by to víc toho Apollonského rozumu.