Setkali jste se s názvem „ŠTEKLE“?

Já to slyšel včera poprvé a docela mě to překvapilo.
U nás se vždy jen říkalo podpatky.
Jak je to u vás?
http://www.slovnik-cizich-slov.net/stekle/

Nejlepší odpověď
annas

Ano. V mládí jsem nosila body na šteklích, tedy na podpadcích.

Je to slovo německého původu – štekle – z něm. Stöckel = podpatek.

Další význam slova štekle neznám = štěkající pes, der Beller. Nebo štekle = kovářské náčiní na vykování menšiho železa.

Česko – německý slovník Fr. Št. Kotta.

Doplňuji:
Oprava překlepu – na podpatcích.
Jde o germanismus, který se objevil v češtině. Dnes je známý především u starší generace

více diskuse

Další odpovědi
Děda Louda

Zcela běžně.

Drap

Ano, setkal. Běžně se to používá.

anonym

Používají to spíš myslím starší lidi, naše babička to říkávala

da ny

V Karlovarském krajitéž zcela běžné slovo (germanismy na denním pořádku) ;)

Emefej

Ano, velice často.

Lamalam

Ano. U nás v Krušných horách se to mezi střední a starší generací stále běžně používá.

pusinka50

Ano, setkávala. V Jižních Čechách.

anonym

V normální mluvě jsem to neslyšel, (bydlím v Krkonoších) ale v některých filmech pro pamětníky to zaznělo.

Nevíteto?

Možná jsem to slovo někdy dávno zaslechla, ale že jsou to podpatky mě asi nenapadlo, běžně se s tím nesetkávám 🙂

annas

Ach jo. Podpatky jsem opravila, ale body nikoliv.
Takže patří boty na podpatcích.

Emefej

I mistr tesař…