VlastaNykryn

Jak mám dostat své peníze za péči o matku od sestry?

Sestra mě upírá polovinu příspěvku na nemohoucí máti o kterou jsem se starala jen já.Vyřídila formality a na svůj účet n
Zdravím.Starala jsem se 5let o nemohoucí máti,které byl příznám příspěvek na bezmocnost 8000kš měsíčně.Vše na sociálce vyřizovala starší sestra,která uvedla svůj účet kam peníze chodily.Nyní mě přiznává jen polovinu příspěvku.,že prý se starala také,což není pravda.Jak mám dostat své peníze za péči od sestry?
Doplňuji:
Máti bohužel zemřela.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Ano

fajná anketa .-)
Doplňuji:
Bude tam nějaká promlčecí lhůta, ale pokud je na sociálce záznam o tom, že si se starala pouze ty, tak se můžeš obrátit na právnika a vymáhat to soudní cestou. Proč to řešíš až teď??? To sis 5 let nevšimla, že máš jen část peněz?

Další odpovědi
klumprt

Ano

Rozhodně souhlasím.
Doplňuji:
Abych taky napsal něco k věci. Jesliže sestra spolkla celý příspěvek, aniž by ho využila k tomu, k čemu byl určen, tedy k péči o matku, mohlo by jít i o zpronevěru. Nebo přinejmenším o nějaké bezdůvodné obohacení dle občanského práva. Posoudit jak dál by dokázal právník, kterého seznámíte se všemi okolnostmi. Na to tady bohužel není prostor.
Jestli ale došlo k jasnému „extrému“, tedy že sestra vzala peníze, využila je pro vlastní potřebu a o matku se vůbec nezajímala a toto se dá nějak dokázat (aspoň ti svědci), tak si myslím, že můžete jít rovnou na policii podat trestní oznámení pro zpronevěru.
V takovém případě doporučuju vyhnout se tam vyprávění složitých rodinných historií a akcentovat pouze to, že sestře byly svěřeny peníze určené k nějakému jasnému účelu a ona si je všecky nebo z významné části přisvojila a použila pro vlastní potřebu.

da ny

Ano

Chyba :( !
Neměla jste připustit, aby vše zařizovala sestra a už vůbec ne, aby peníze 5 let chodily na její účet!
Peníze především náležely mamince, ta s nimi měla nakládat, rozhodovat (pokud by nebyla způsobilá, rozhodl by soud…).
Netuším, zda a jak se Vám podaří prokázat nárok na finanční prostředky.
Už samotný fakt, že se patrně budete muset se sestrou soudit je smutný..
Morální právo samozřejmě máte (můj obdiv též), patrně se budete muset spokojit alespoň s tou polovinou......
Pokud se to vezme jako předmět dědictví (peněz po mamce), máte nárok pouze na 1/2…
Chtělo to řešit průběžně a včas.

Mapel

Ano

Nevím co ano či ne, ale určení peněz na účet stanoví matka. Tak si vyzvednout tiskopis a požádat o změnu účtu s podpisem matky.
Doplňuji:
Tak to už je smůla. Příspěvky jdou postižené osobě a sociální odbor nezajímá komu je dotyčná dává a ani o tom nevede žádný záznam. Soudně to nelze zpětně vysoudit.

ivzez

Ne

Doplňuji:
Příspěvek na péči nenáležel Vám ani Vaší sestře.
Náležel Vaší matce, která jediná měla právo si vybrat,
komu bude za péči platit.
I účet, na který byly peníze poukazovány, určila ona.
Jestli se Vaše matka rozhodla tak, jak uvádíte,
nemáte podle mne šanci na tom zpětně něco měnit.

VlastaNykryn

Dříve byl na účet sestry přiznán příspěvek na "dopravu"pro máti ve výši 7tis.ročně.To se mě netýkalo.Po změně situace jsem se o máti starala já a sestra uvedla jako dále stejný účet na příspěvek.Věřila jsem své sestře.

VlastaNykryn

Klumprt:
Děkuji,ale sestru nepůjdu přece udat na PČR…to bych se musela propadnout hanbou.I tak se stydím sem tohle psát a stydím se za ní.

VlastaNykryn

Dnes už to vím,že to byla chyba,ale věřit sestře je snad normální.

VlastaNykryn

Za sestru bych dala ruku do ohně,věřila jsem jí.....bohužel mě podvedla a připravila o dost peněz i když to nepotřebuje.Naše majetkové poměry jsou diametrálně rozdílné.Já jsem jen v ID a přesto potřebuje peníze za péči,kterou jsem hradila své máti 24 hodinovým servisem já.

VlastaNykryn

Dotaz pro zzlatokopku:
O jakou promlčecí lhůtu se jedná?3 roky?

VlastaNykryn

Ty peníze jsem nepotřebovala čerpat,proto jsem se nezajímala.

zzzlatokopka

Budeš muset prokázat, že si o matku pečovala ty a ne sestra.

VlastaNykryn

Podotýkám,že jde o vesnici,kde zná každý každého a všichni ví,že jsem se starala o všechno já.A na venkově je té starosti opravdu hodně.

zzzlatokopka

Tak se obrať na nějakého právnika, neprve bych sestru vyzvala dopisem, aby peníze vydala a pohrozila soudem, pokud nevydá, pak jedině soud. Počítej s tím, že budeš muset soudu vysvětlovat, proč si se peněz nedomáhala už za života matky. Ty peníze mají sloužit na poskytnutí péče a to hned.

VlastaNykryn

Děkuji.To udělám,ale není to jednoduché…u nás se o penězích nikdy „nemluvilo“,nebylo to zdvořilé.Ale já bych se o máti starala i bez toho příspěvku…jen ten bonus si prostě přivlastnila sestra.Je mi to strašně trapné…

VlastaNykryn

Na to mám sto lidí,kteří to fakticky potvrdí,protože je to prostě pravda.