Rokio

Se kterými výhodami je spjata nezpůsobilost k právním úkonům?

Omezení způsobilosti k právním úkonům má dotyčnému přinést naopak právní výhoda. Ne ho jen omezovat.

Způsobilost k právním úkonům je jak způsobilost k právům, tak i k povinnostem. Daný člověk by logicky měl přijít i o nějaké povinnosti.

Nejlepší odpověď
Dochy

Víceméně jen to, že případná právní pochybení lze prostřednictvím opatrovníka rychleji napravit. Příp. by se opatrovník měl postarat o některé opatrovancovi povinnosti (podle omezení)

Kepler: „Odpovědnost za něj nese opatrovník“ – tak podle mých informací tohle funguje trochu jinak. Pokud je postižený opravdu nebezpečný, měl by být opravdu někde v detenci. Opatrovník je tu pro to, aby chránil opatrovancovi zájmy. Nikoli proto, aby jej hlídal či omezoval.

Další odpovědi
Drap

Má to právě tu výhodu, že za něj rozhoduje někdo jiný, nemusí o tom přemýšlet a podle omezení toho ani neni schopen. Třeba ty máš ještě další výhodu, že na to bereš důchod. Kdo z nás to má?

Hlada

V řadě věcí za něj rozhoduje opatrovník, má zdarma právní služby, zpravidla má invalidní důchod a příspěvek na péči.

Kepler

Myslím, že nesvéprávná osoba žádné povinnosti nemá a vlastně za to není ani trestně postižitelný. Maximálně ho můžou umístit do uzavřeného oddělení blázince. Odpovědnost za něj nese opatrovník.