Avatar uživatele
Filip84

Sbírali jste, či sbíráte, amerického brouka?

Leptinotarsa decemlineata, americký brouk, mandelinka bramborová. Kdo někdy pěstoval Kartoffele, ten zná. Ale málo kdo už ví, že americký brouk přežije i na dalších lilkovitých, což jsou u nás nejčastěji rajčata. Jinými slovy, pokud pěstujete Kartoffele i rajčata, někde poblíž, tak musíte kontrolovat i rajčata. Nebo třeba lilky, nebo něco podobného.

No, za Gottwalda a Toníků byla proti americkýmu broukovi kampaň, sbírali družstevníci, sbírali pionýři, sbíraly jiskry, důchodci, a pak naklusali soudruzi z postřikem proti americkýmu broukovi. Jestli nám tady opravdu Amíci (nebo jiní imperialisticko-kapitalističtí hrdlořezi) skutečně americkýho brouka poslali, nebo neposlali, to už se pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože opravdu jediným řešením by bylo dělat, docela náročné, DNA testy amerických brouků na našem území z rozličných míst. Drahé. V každém případě je to ale možné stejně dobře, jako nemožné, protože s americkým broukem jako biologickou zbraní, během WWII, kalkulovali nejenom Amíci, podrobnosti v článku:

https://seznam­te.se/a/prohled­nete-zahadu-americkeho-brouka/

Já se jich něco nasbíral, poněvadž bába, dokud byla potentní, byla jako severní Korejci a kolem celýho baráku bylo něco zasazeného. A tak z 80% Kartoffele, to se těžce sdílí, to byste jí museli zažít, to byla zemáková obsese. 😅 A ona si s tím americkým broukem nikdy moc rady nevěděla. Tak já si z PET flašky lahve vyrobil Hebel na americkýho brouka, že jsem odřízl vršek, otočil dovnitř, nalil tam vodu, oblepil isolepou, a pak jsem šel a všecky larvy a brouky, co jsem našel, jsem házel dovnitř. A až ta voda byla skoro plná, tak jsem to nechal pár dnů, pak sundal vršek a chcíplé americké brouky vylil na hnůj, nebo do kompostu. No a právě jsem začal kontrolovat i rajčata a ano, cosi tam taky bylo.

Pamatujete nějakou kampaň proti americkýmu broukovi ze školy? Nebo máte s americkým broukem sami zkušenosti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 390 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Odpoveď byla označena jako užitečná

Na svých bramborách (mám jenom 2 řádky) kontroluji a sbírám pravidelně.

V dětství jsme na ně se školou jezdili téměř každou sobotu. Nejlepší na celé akci byla přeprava, protože nás vozili v atobusovém přívěsu za traktorem, cesta z Prahy na pole ke Všetatům trvala asi 3,5 hodiny. Na poli každý nafasoval pixlu, po naplnění se to vysypalo do plechového sudu, potom přijel předseda na mopedu, nalil tam benzín a zapálil. To se nám líbilo ze všeho nejvíce a zpívali jsme u toho veselé písně. Plechovky se zapisovaly, nejpilnější sběrači dostali pastelky a diplom.

Na druhém stupni už nás nevozili, jezdili jsme vlakem, na trase bylo několik přestupů a část třídy se vždy někde ztratila. Když bylo po broukovi, jezdili jsme sbírat cibuli nebo jiné plodiny.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Filip84 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

U nás se mandelinka nevyskytuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Já jsem s mandelinkou přišel do styku jen několikrát v dětství u bábí na záhumenku. To víš, nejsem takový dědek, abych pamatoval dobu před masivním užíváním DDT. 😉 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

elkon: To máš dobrý! 👌😎

Avatar uživatele
elkon

Nepěstuji brambory, tak není důvod, ale pamatuji jako kluk, že je babi sbírala, pěstovala brambory na třetině zahrady (měli malé hospodářství). Bylo to někdy kolem r. 1960 a dál.

Nový příspěvek