Filip84

Sbírali jste, či sbíráte, amerického brouka?

Leptinotarsa decemlineata, americký brouk, mandelinka bramborová. Kdo někdy pěstoval Kartoffele, ten zná. Ale málo kdo už ví, že americký brouk přežije i na dalších lilkovitých, což jsou u nás nejčastěji rajčata. Jinými slovy, pokud pěstujete Kartoffele i rajčata, někde poblíž, tak musíte kontrolovat i rajčata. Nebo třeba lilky, nebo něco podobného.

No, za Gottwalda a Toníků byla proti americkýmu broukovi kampaň, sbírali družstevníci, sbírali pionýři, sbíraly jiskry, důchodci, a pak naklusali soudruzi z postřikem proti americkýmu broukovi. Jestli nám tady opravdu Amíci (nebo jiní imperialisticko-kapitalističtí hrdlořezi) skutečně americkýho brouka poslali, nebo neposlali, to už se pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože opravdu jediným řešením by bylo dělat, docela náročné, DNA testy amerických brouků na našem území z rozličných míst. Drahé. V každém případě je to ale možné stejně dobře, jako nemožné, protože s americkým broukem jako biologickou zbraní, během WWII, kalkulovali nejenom Amíci, podrobnosti v článku:

https://seznam­te.se/a/prohled­nete-zahadu-americkeho-brouka/

Já se jich něco nasbíral, poněvadž bába, dokud byla potentní, byla jako severní Korejci a kolem celýho baráku bylo něco zasazeného. A tak z 80% Kartoffele, to se těžce sdílí, to byste jí museli zažít, to byla zemáková obsese. 😅 A ona si s tím americkým broukem nikdy moc rady nevěděla. Tak já si z PET flašky lahve vyrobil Hebel na americkýho brouka, že jsem odřízl vršek, otočil dovnitř, nalil tam vodu, oblepil isolepou, a pak jsem šel a všecky larvy a brouky, co jsem našel, jsem házel dovnitř. A až ta voda byla skoro plná, tak jsem to nechal pár dnů, pak sundal vršek a chcíplé americké brouky vylil na hnůj, nebo do kompostu. No a právě jsem začal kontrolovat i rajčata a ano, cosi tam taky bylo.

Pamatujete nějakou kampaň proti americkýmu broukovi ze školy? Nebo máte s americkým broukem sami zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Emefej

Na svých bramborách (mám jenom 2 řádky) kontroluji a sbírám pravidelně.

V dětství jsme na ně se školou jezdili téměř každou sobotu. Nejlepší na celé akci byla přeprava, protože nás vozili v atobusovém přívěsu za traktorem, cesta z Prahy na pole ke Všetatům trvala asi 3,5 hodiny. Na poli každý nafasoval pixlu, po naplnění se to vysypalo do plechového sudu, potom přijel předseda na mopedu, nalil tam benzín a zapálil. To se nám líbilo ze všeho nejvíce a zpívali jsme u toho veselé písně. Plechovky se zapisovaly, nejpilnější sběrači dostali pastelky a diplom.

Na druhém stupni už nás nevozili, jezdili jsme vlakem, na trase bylo několik přestupů a část třídy se vždy někde ztratila. Když bylo po broukovi, jezdili jsme sbírat cibuli nebo jiné plodiny.

Další odpovědi
Drap

Ano

elkon

U nás se mandelinka nevyskytuje.

aliendrone

Já jsem s mandelinkou přišel do styku jen několikrát v dětství u bábí na záhumenku. To víš, nejsem takový dědek, abych pamatoval dobu před masivním užíváním DDT. 😉 🙂

Filip84

elkon: To máš dobrý! 👌😎

elkon

Nepěstuji brambory, tak není důvod, ale pamatuji jako kluk, že je babi sbírala, pěstovala brambory na třetině zahrady (měli malé hospodářství). Bylo to někdy kolem r. 1960 a dál.