Saky

Šaty z bavlny

Dobrý den,mám otázku : Jak mám prát bavlnu aby se nestrazila ? A když ji vyperu v pračce na 30° strazí se hodně ? Budu prát takové řvavé modré šaty a potřebuji aby trochu vybledli,a nenapadá mě jiný způsob než je vyprat . Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
suaeda

Výrobky z bavlny bývají většinou předem vysrážené (sanforizace), takže se mou prát při teplotě jak zde uvádí ostatní. Nevysrážené bavlněné či viskozové tkaniny se mohou srazit až o 5 % hlavně po osnově. Na etiketě či vysačce by to mělo být uvedeno. Na částečné vyblednutí bych použil nějaký prací prostředek. Některé neobsahují prostředky, které zabraňují při praní částečnému odbarvení. Na silné odbarvování se používají přípravky na bázi chlóru nebo kyslíku.

Další odpovědi
anonym

Pokud jde o vyblednutí – netuším…
Ale dneska se obvykle (na kvalitnější hadérky) používá předem vysrážená bavlna, výrobky z ní lze běžně prát (dokonce i vyvářet), už se dále nesráží.
Takže záleží na materiálu. Jaké symboly jsou uvedeny na ´etiketě´??

hanny 2

Pokud chceš,aby trochu vybledly,musíš je vyprat určitě na vyšší teplotě – 60°-90°.

isteron

Bavlna sa dá prať od 60 – do 90 °C.

anonym

Je pravda, že bavlna se sráží, ale normálně se pere na 60 stupňů. Přírodní materiály spíš bledly sušením na sluníčku. Takhle se dříve po domácku vyráběné plátno bělilo (rozložilo se na čistou trávu, kropilo vodou z konve a sušilo na slunci).