Michala11

Samý černý pátek, kam zmizelo modré pondělí?

Není to jen o Velikonocích. Pojďte si taky udělat modré pondělí!

Nejlepší odpověď
annas

Modré pondělí nezmizelo, musíte si na ně počkat do jara, až se budou hlásit Velikonoce.

"Modré pondělí je posledním masopustním dnem. Kostely se v tento den zdobily modrým nebo fialovým suknem. Odtud také pochází název modré pondělí. Z hlediska křesťanství však tento den nemá žádný zvláštní význam. Z dob pohanských zde přetrval zvyk úklidu.

Německé prameny pak dávají tušit, že označení modré pondělí, neznamená pouze označení barvy – blau – modrá, ale nese také význam práce neschopný, podnapilý."

https://www.le­pebydlet.cz/poz­nejte-velikonocni-tradice-modre-pondeli

Můžete je klidně „slavit“ sama, udělat si v pondělí volno, uklízet a jinak nic nedělat. Vajíčka si barvit nemusíte, ale něco modrého vzít na sebe nebo přidat do bytu.

Nebo si poslechněte píseň Modrý pondělí a navoďte si atmosféru volna.

http://www.ar­gema.cz/sklad­by/modry-pondeli

Další odpovědi
Kepler

Já znám modré pondělí jen jako eufemismus z dob reálného socialismu. Někdo prostě pařil o víkendu přes míru a v pondělí se mu ještě do práce nechtělo. Bože, to byly doby! Naštěstí jako důchodce mám modré pondělí každý den. jupíííí!

Mc Merkurion

… já neměl černej pátek, tak nemám potřebu mít modrý pondělí (který paradoxně zítra mít budu) …

Roman71

A co takhle si udělat „modrý týden“?
Stačí nasadit brýle s náležitě tónovanými skly a hned je vše vidět v úplně jiných barvách.. 😁

Ps: Nenechte s sebou cloumat komerčními tahy! Děkuji. 🙂

marci1

Někde u nás budou mít „bílé“ pondělí a my ostatní si můžeme udělat krásné pondělí! 🙂