Skeptik

Šamanství a náboženství…

Myslíte si, že v pravěku vzniklo šamanství a z něho potažmo náboženství jako sociálně-inženýrský projekt intelektuálně schopných lidí, kteří zatoužili mít kontrolu nad druhýma? Myslíte si, že se lidé dělí na dvě skupiny, ti kteří tomu věří a ti, které to živí? Může být náboženství interpretováno jako plod lidské evoluce, jakýsi „potravní řetězec“, kde vůdce duchovního proudu je „predátor/pán“ a věřící „kořist/otrok“?

Byli byste schopni sami založit sektu, s tím, že tomu nevěříte, ale že i v dnešní době je duchovno výnosný tržní segment?

Nejlepší odpověď
anonym

Šamanismus vychází z přírodních úkazů,jevů a vlivů na lidi,kteří žili nebo žijí v přírodním prostředí a šamanismus jim pomáhá k přežití v souladu s přírodou nebo jinými kulturami.Nábo­ženství je ideologie,která vede k ovládání velkých skupin lidstva za účelem získání materiálního,ú­zemního nebo duchovního majetku.Sekta je něco jako politická strana-ovlivňuje menší skupinu lidí za účelem získání prospěchu hmotného nebo ideového…:D

Další odpovědi
Illines

NE,i kdyz..... a to je otazka-verit ,neverit,ale hlavne nezneuzivat!!!!!
Doplňuji:
Vim co je samanismus,neni treba ho davat na obdiv,to si zadny saman nepreje,za nej mluvi skutky!

Drap

Určitě i šamanismus ovlivnil vznik dalších náboženství. Já bych to rozdělení tak jak ty určitě neviděl. To je ale věc víry a názorů.
Spíše by mne zajímalo , jak by jsi ty, jako skeptik, vysvětlil , že šamanismus je do dnešních dnů , v různých lokalitách, u různých kultur, které se nikdy v minulosti neměly možnost potkat v podstatě stejný, pracující na stejných principech ?

Mapel

Výraz sociálně inženýrský projekt je velice silné slovo. Jednoduše ten schopnější využil neznalosti ostatních, aby je ovládl. Je tu z historie dostatek vůdců, kteří chtěli ovládat a existuje ještě více lidí, kteří chtěji být ovládáni. Vznik náboženství je jasně spjato s kontrolou ostatních. Zejména křesťanství je velice agresivní. I krále korunoval svatý otec. Mít kontrolu nad někým je v problematice moci to zásadní. Postupem rozšíření vzdělanosti bych rozdělil lidstvo na vícero skupin.
Ti co ovládají a věří tomu (fanatici)
Ti co ovládají a živí je to
Ti co se nechají ovládat
Ti co se na tyto skupiny dívají s odstupem.

S evolucí to nemá nic společného.

Duchovno a oblbování lidí je výnosný tržní segment, ale nemám na to žaludek se k něčemu takovému snížit. I reklama je založení takové sekty.

led

Všeobecne:
Šamanizmus i náboženstvo sú jedným zo spôsobov videnia sveta okolo seba a chápanie súvislosti života. Vo svojich prvopočiatkoch boli oba smery pokrokové a posúvali hranice znalosti života dopredu. Neskôr, ako prerastali z filozofického na politický smer, presadzovali moc svojho názoru nad človekom a začali sa pomaly stávať brzdou rozvoja.
PS.
Sú tu (v doterajších odpovediach) zaujímavé názory, ale mám pocit, akoby zdroj bol zamlčaný, niektoré texty sa mi zdajú opísané. Je to škoda, rada by som si prečítala aj viac z tých zdrojov.

michael69

To je záležitost psychiky. Když bych měl použít Váš příměr,tak ty které to živí,tomu také věří. Duchovno je tržní segment jako může být dobrý tržní segment cokoliv jiného.Stačí dostatečná poptávka. Ano vůdce může využívat (nemusí si to ani uvědomovat) své oddané následovníky. To není ale realita jen náboženských sekt.Stačí se podívat do politiky,aktivit nadnárodních korporací,firem atd.
Pro Drap: Stejné prvky v náboženství či v šamanismu v různých nezávislých částech planety jsou dané tím,že hluboké vrstvy lidské psychiky jsou nám všem shodné. Zjednodušeně řečeno ve svém jádru jsme všichni stejní. Když se budete zabývat svou psychikou dojdete rámcově k podobným vnitřním zkušenostem jako člověk dělající totéž na opačném konci planety.

arygnoc

šamanizmus vidím ako evolúciu – liečenie (a tým aj zisk ako-takej moci) je jednoznačne krok vpred nielen z hľadiska biologického, ale aj sociálneho, politického atď.
Jedná sa nielen o zisk moci, ale aj o získavanie empirických skúseností a ich uplatnenie v praxi. Podobne ako dnes, vedci pre laika hovoria nezrozumiteľnou hatmatilkou a nepovažujeme to preto za dar boží, ale za ich akýsi „úlet“ (no áno, sú proste iní).

náboženstvo považujem za deevolúciu, jedná sa iba o politický ťah (napr. vyhlásenie kresťanstva za štátne náboženstvo v Ríme kedyže to? v 3. storočí?) jednoznačne s cieľom získať moc, peniaze a vplyv. Neprináša žiadne vedomosti, jeho (prospešné) uplatnenie v praxi je diskutabilné. A považovať náboženstvo za nejaké duchovné obohatenie je púhe želanie. Ale to sa už bavíme o viere, nie o náboženstve.

Teda:
šamanizmus v tom najsurovejšom (empirické poznávanie, predávanie znalostí z generácie na generáciu a využívanie v praxi – zvyčajne v prospech človeka) stave považujem za krok vpred považujem za prínos, evolučný krok vpred (duševný).
Náboženstvo krok (či viac) späť. (prosím, nepliesť si s vierou)

summa sumárum: poznanie (ako duševné vlastníctvo) nepochybne predstavuje kapitál, ktorý umožňuje moc (prostredníctvom toho, kto vie „niečo“, čo ostatní nie) – to je prípad šamanstva, podobne, ako odoprenie poznania a jeho nahradenie „dogmami“ tiež prináša moc (nositeľ idee nevie nič a odopiera niečo niekomu vedieť).

sekty: netreba ich zakladať, neviem si predstaviť, že by niekto vedel vymyslieť ešte nejakú väčšiu stupídnoť, ako sú rôznymi náboženstvami hlásané.