annas

S kterým anglickým realistou a jeho románem jsou spojená jména Soames, Jolyon a Irene?

Spisovatel zemřel 31. ledna ve 30. letech 20. st., nositel Nobelovy cenu za literaturu. Četli jste tento román nebo zhlédli jeho adaptaci?
Autorovo motto: „Úcta k druhým je důvodem, proč si člověk váží sám sebe“. Řídil se jeden z hlavních představitelů Soames těmito slovy?

Nejlepší odpověď
rynek878

Galsworthy John
anglický romanopisec a dramatik
14.8.1867–31.1.1933

Dílo: Sága rodu Forsythů, Moderní komedie, Ostrov pokrytců, Venkovské sídlo. Nobelova cena (1932).

určitě nee!!!
Vlastnické instinkty jsou v knize zosobněny především v postavě Soamese Forsyta, advokáta a sběratele umění, považujícího za svůj majetek i vlastní ženu Irenu, která představuje prvek zneklidňující krásy, pronikající do vlastnického světa. Střetnutí majetnictví s krásou se stane osudným pro obě strany. Soames nechápe, že krása a láska potřebují svobodu, aby se mohly rozvíjet, a Irena nechová ke svému ledovému manželovi žádný vřelý cit. Sbližuje se proto s architektem Philipem Bosinneym, který staví Soamesovi nádherné sídlo na Robin Hillu poblíž Londýna. Žárlivostí rozběsněný Soames nejprve Philipa přivede na mizinu soudním procesem pro neustálé překračování rozpočtu stavby a následně jej dožene k zoufalství, když se Philip dozví od Ireny, že ji její manžel fakticky znásilnil. V tomto stavu Philip zahyne pod koly vozu. Pro Soamese to však neznamená nic víc než uplatnění vlastnického práva.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/S%C3%A1ga­_rodu_Forsyt%C5%AF

Zdroj: moje knihovna

Další odpovědi
Děda Louda

To by mohl být pan Galsvorty (foneticky).

tessa

videla som filmovu seriu- je to jeden z mojich najoblubenejsich filmov …nedavno som objavila u babky na povale aj knizky takze uz sa tesim na leto:)

nuz a ci sa Soams radil- postava v dielu prechadza vyvojom- nakoniec k tej ucte k druhym sa dopracoval

btw je to roman Saga rodu Forsytovcov by John Galsworthy :)

anonym

Staré díly když dávaly,tak byly prázdné ulice,dokonce i lapkové si plánovali,kdy co čornou na dny,kdy díly běžely v Tv.