quentos

S jakým počátečním písmenem psát slovo „m/Mařákovci“?

Všude to mají s velkým, osobně ale nevidím pro velké písmeno důvod. Nebo jde o oficiální název? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že jména příslušníků, různých společenství, členů organizací, sportovních klubů, názorových skupin, atd., i když jsou odvozená od od jmen vlastních, se chápou jako obecná – např. masarykovec, lumírovci, smetanovci, husité , nerudovci atd.

Mařákovci – 1. pokud jde o žáky školy J. Mařáka. Ti se nazývají obecně mařákovci,. Jedině, že by šlo o název, vyzvednout jejich výjimečnost, určitost, pak tedy Mařákovci.
2.,Nebo že by šlo o Mařákovu rodinu,, rod pak by mohlo jít o Mařákovce nejen se stejným příjmením,.

Ne každý zná oficiální označení, takže záleží na nás, jak pojem chápeme. Tak uvádějí PČP,

Další odpovědi
marci1

Napsala bych „mařákovci“. Galerie a galerista uvádějí malé „m“.
https://www.mmghlin­sko.cz/ctyri-2-2/
https://www.i­umeni.cz/kalen­dar-akci/vystavy-vernisaze/marak-a-marakovci-ze-soukromych-sbirek-g00212x1/
http://www.cha­gall.cz/o-nas/
🙂

aliendrone

Jakožto celovesmírně slavný filolog (bohemista) a trojnásobný držitel „Zlaté hvězdy prznitele českého jazyka“ ti NEODPOVÍM. Komunikuji výhradně s kolegy z akademie ko(s)mických jazyků. A to ani kdybych věděl, co/kdo m(Mařákovci jsou. ;) :D :D

Filip84

Tak je to podle jména (Julius Mařák), tak tam velké písmeno patří.

Zdroj: https://www.ma­rakovci.cz/

mvk

Rod s příjmením Mařák by se psal s velkým písmenem (Mařákovi, Mařákovci, Mařáci). Podobně taky Přemyslovci, Jagelonci, Karlovci…, i když tam není stejné příjmení, ale podstatná rodová nebo etnická vazba, ze které se třeba odvozují nejaké nároky.

Hnutí, která nemají rodovou nebo etnickou, ale jen volnou ideovou sounáležitost, nazývaná podle osoby, se píší s malým (husité, hitlerovci, stalinisté, spartakovci, stachanovci, alžbětinci, buddhisté…). S velkým by se asi psali, kdyby název označoval oficiální spolek nebo organizaci, třeba hudební skupina Kučerovci, Pánkovci, možná i Dismanovci, takže v tomto smyslu třeba i ti Mařákovci.

Filip84

Jo, to bude to: je to spolek.

Škoda, žes to nenapsal jako odpověď: dal bych Ti palec! 🙂