kiki011

S čím souvisí datum poutí na vesnici ?

Nejlepší odpověď
annas

Vzpomínková slavnost na posvěcení kostela = posvícení, také posvěcení, na Mloravě hody, ve Slezsku rmáš/krmaš/karmaš, na Hlučínsku odpust, , na Těšínsku kiermaš (kiermasz) a td.

Výroční slavnost posvěcení kostela se také často označuje jako výroční pouť či prostě pouť – tento název se přenesl i na zábavu, která takovou oslavu doprovázela, a rozšířil se i na zábavní parky, které ztratily či nikdy neměly náboženskou souvislost.

Další význam poutí.

Pouti a poutní místa.

Pro křesťany jsou posvátná místa spojená se životem a utrpením Krista. Podobně je to s místy, která mají vztah k Bohorodičce, apoštolům nebo svatým. Věřící lidé pociťují, že se na takových místech mohou modlit se zvláštní důvěrou. Skutečně jsou mnohá poutní místa krystalizačními body zbožnosti, z nichž vycházejí silné impulsy podněcující náboženské cítění. Účast – a to zvláště mladých lidí – na poutích takového druhu v současné době opět vzrůstá.

Takže nevím, o kterou slavnost vám jde.
http://www.pas­torace.cz/Tema­ticke-texty/Katolicke-specifika-a-zvlastnosti-KGI.html

Další odpovědi
dvdk

Já myslím, že datumem úmrtí těch, kterým je tu zasvěcen kostel.

isteron

S dátumom, kedy má v cirkevnom kalendári ten patrón, ktorému bol kostol vysvätený, meniny.

mosoj

Tak tradice „pouti“ jsou jinak pojímány na Moravě a jinak v Čechách.

http://www.ceske-tradice.cz/tra­dice/leto/pou­te

Doplňuji:
http://www.ado­.cz/poutni/pou­tni_tradice.htm

sevos

U nás s nějakým svatým v kalendáři.

briliant

Já si myslím, že na řešení domácích úkolů jsou jiné stránky!