zjentek

Ž čeho je typ nepřilnavýho povrchu hrnců bez obsahu teflonu? Co je to za úpravu?

Každý určutě ví, který typ povrchu mám na mysli. „Keramiku“ a smalt nemyslím, ty mají k „nepřilnavosti“ daleko.

Nejlepší odpověď
annas

"Všechny dobré nepřilnavé povrchy jsou vyrobeny ze základní složky, PTFE, neboli polytetrafluo­retylenu. I když se předpokládá, že má skvělé nepřilnavé vlastnosti, je velice měkký, a je tedy skutečně snadné ho poškrábat.

Proto musí být smísen s dalšími materiály, aby se stal tvrdší. Rozdíl mezi různými značkami u nádobí s nepřilnavým povrchem představuje poměr, ve kterém je PTFE smíchán s dalšími materiály. A ten rozdíl je potom i v ceně a kvalitě.

Například: PTFE musí být smíchán se složkou, která pomáhá jeho přilnutí k nádobí. Levné nepřilnavé nádobí představuje kompromis použitím pouze jedné vrstvy materiálu, který je smíchán s dostatečným množstvím dalších složek, aby přilnul k nerezové oceli nebo hliníku, ale během procesu ztrácí velkou část své nepřilnavosti. Obvykle musí být nanesen na nerezovou ocel předtím, než jsou hrnce a pánve zformovány.

Lepší nádobí začíná u podobné směsi, která je nanesena na hrnec, ale pak se přidávají další vrstvy, kde se mění poměry. Druhá vrstva je určena k tomu, aby přilnula na první vrstvu, ale nemá správné nepřilnavé vlastnosti. Třetí vrstva je ještě dokonalejší, takže přilne k druhé vrstvě, a má ještě lepší nepřilnavé vlastnosti.

Třetí vrstva by měla představovat minimum pro dobré, trvanlivé nepřilnavé nádobí. Třeba Tefal používá až šest vrstev. Každá má jiný úkol, třeba vytvrzovací, pojící nebo krycí. Některé základní vrstvy bývají obohacovány minerály, třeba safírem, pro větší odolnost proti oděru a opotřebení."

http://vlasta­.kafe.cz/clan­ky/domacnost/2016/12/8/­zapeklite-nadobi-zjistete-ktere-vam-neposkodi-zdravi/omacnos­t/2016/12/8/za­peklite-nadobi-zjistete-ktere-vam-neposkodi-zdravi/

Nepřilnavé povrchy PTFE

I když je někteří z vás objevili až před deseti či patnácti lety, nepřilnavé povrchy na bázi PTFE neboli polytetrafluo­roetylenu jsou známé už více než padesát let. V roce 1954 způsobily malou revoluci ve vaření. Poprvé šlo usmažit vejce nebo maso bez použití tuku. A to platí dodnes.

Samotný PTFE jako materiál má sice skvělé nepřilnavé vlastnosti, ale je velmi měkký a dá se snadno poškrábat, jak ví asi každý uživatel. Aby se měkkost povrchuminima­lizovala a byl tvrdší, mísí se s jinými materiály. Právě tyto materiály a jejich poměr tvoří rozdíl v kvalitě mezi různými značkami a dávají nádobí konečné vlastnosti. A ty jsou čím dál dokonalejší.

Někdy se nepřilnavé materiály PTFE zaměňují s teflonem, ale to je konkrétní registrovaná značka materiálu vyvinutého společností DuPont, který však nepoužívají všichni výrobci nepřilnavého nádobí. atd."

https://www.pro­zeny.cz/clanek/vse-o-nadobi-je-lepsi-titan-nerez-nebo-keramika-20793

Co je to PTFE – viz odkaz
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polytetraflu­orethylen

Další odpovědi
Kepler

PTFE, obchodním názvem teflon, se už mnoho let nepoužívá. Moderní nepřilnavé povrchy jsou právě na keramické bázi, obvykle nanášené ve více vrstvách. Nesmíš si to ale představovat jako běžnou keramiku, jde o velmi sofistikované materiály. Existuje mnoho obchodních názvů, firmy si složení a postupy střeží.

zjentek

Qujentosi, díky za opravu, přehlíd jsem se ;)

quentos

… jj. splet sis to s termoskou ščajem, to je sedmej pád, ta otázka je druhej ;{)>

zjentek

Ty seš mi teda pěknej spammer..