Rokio

Rvačka – Kdo spáchal zločin a jaký by měl pachatel či pachatelé dostat trest?

Tři střízliví chlapy napadnou jednoho opilého chlapa, který se neadekvátně brání a útočníky těžce zraní. Začali si tři chlapy a opilý chlap se choval před napadením slušně, ale pouze při obraně byl neadekvátní a poměrně brutální.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nelze odpovědět. Přiměřenost či nepřiměřenost obrany může určit pouze soud.

Další odpovědi
Kepler

Může jít o přečin výtržnosti i o ublížení na zdraví. Případy se posuzují individuálně, zpravidla to odnesou obě strany.

klumprt

Nutná obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku a musí odvracet přímo hrozící nebo trvající útok. Pokud je zneškodní jen holýma rukama případně kopáním a bude je tlouct jen do chvíle než přestanou útočit, ak by z toho docela dobře mohl vyvznout bez trestu. Proti takové přesile může použít i zbraň a za určitých okolností i střelnou. Orgány činné v trestním řízení to ve sporných případech hodnotí velmi důkladně a do nejmenších podrobností.