simsalabim

Růže a lak – fyzika

Čau,
budem psát test z fyziky, a vím že tam budou tyhle úlohy. Nepomůže mi to někdo objasnit?

Když položíme na stůl růže, za chvíli voní celá místnost. Proč se to děje?

Lukáš natřel lavici lakem. Jak to, že tam ten lak drží?

Jo, chodim do šestý třídy, takže nechci žádný složitý vysvětlování, jen něco, co by podle vás u toho mohla šesťačka napsat do písemky z fyziky.
Děkuju

Doplňuji:
Ještě doplnění:
Marek natíral lavičku. Proč barva zaschla?

Do hrnce se sirupem Tereza nalila po okraji vodu. Jak je možné, že se nejprve voda obarvila u dna?

Fakt moc mi na tom záleží, bude to poměrně velká písemka. Opravdu nikdo neví?

Nejlepší odpověď
Babsi

Pokud jde o tu růži, tak je to protože plyny jsou rozpínavé. Barva nejspíš zaschla vlivem okolních podmínek (nic lepšího mě nenapadá) a ten sirup se rozpouští u dna protože difuze probíhá postupně.
Nejsem si sice jistá, jestli jsou to inteligentní odpovědi, ale snažila jsem se… :D

Další odpovědi
sejtanka

doplním otázku s lakem-myslím,že je to proto,že se vypaří rozpouštědlo.

led

Čau,
Niekoľko odpovedí s vysvetľujúcimi otázkami:
vôňa je plynného skupenstva – zmiešala sa s ovzduším -(čo sa zmiešalo?)
lak sa prilepil na lavicu -(prečo, to už si musíš zdôvodniť sama)
farba je kvapalina, časť sa vyparila, tuhé časti sa spojili do pevnejšieho zväzku -(akého?)
voda a sirup sú kvapaliny rôznej hustotý. Hustejšia a ťažšia je pri dne -(ktorá je to?) a zmiešanie postupuje postupne…