Kotja

Proč se někde v zaměstnání začíná v 6.00 hodin ráno? Více v odkazu.

Rušení/nerušení měnění času a pracovní doba.

V souvislosti s debatou o zrušení měnění času mě napadlo pár otázek.
Proč se ve fabrikách, kde se beztak dělá na směny, začíná v tak nekřesťanskou dobu v 6:00?
Proč to neposunou aby se vstávalo většinu roku za světla?
A proč mám pocit, že jednodušší by bylo pořídit si bydlení o jednu dvě časové zóny na východ a za prací se teleportovat?

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle zákoníku práce určuje pracovní dobu a její začátek i konec zaměstnavatel.
Na to, proč zvolili začátek v 6 hodin, mohou odpovědět jenom zaměstnavatelé.

Poznámka:
Je sice pravda, že v případě začátku pracovní doby od 6 hodin vstávají zaměstnanci za tmy, ale řadě z nich to moc nevadí. Ranní vstávání jim vyváží
brzký konec pracovní doby (14 nebo 14.30) a dlouhé volné odpoledne.

Další odpovědi
annas

Pracovjní dobu stanoví zaměstnavatel. Zpavidla se rozvrhuje do 5 pracovních dnů. Při směnném provozu může být maximálně délka směny 12 hodin.

To je přece polovina délky dne, který má 24 hodin. U třísměnného provozu = 3 × 8 hodin je nejvhodnější začátek v 6 hodin, takže máte možnost si vyřídit své záležitosti po ukončení směny, pracovat na zahradě a po noční se vyspat, i když to někdy není ideální.

To, že se měnil čas, je jiná skutečnost. I když to mnohým nevyhovuje, musí být všechno jednotné – třeba jen kvůli dopravě.

Jinak se zeptejte toho zaměstnavatele, u něhož se začíná v 6 hodin ráno.

--
V úřadech se začíná v jinou dobu, existuje i pružné rozvržení, ale to není možné třeba v průmyslu.

Pokud máte pocit se přestěhovat jinam, je jen a jen vaše věc.

marci1

Vadí vám, že musíte do práce chodit dřív, než by se vám líbilo? Vězte, že za to nemůže ani tak váš šéf jako spíš císař František Josef I.

Právě František Josef I. po celý život vstával v půl čtvrté ráno. V pět hodin přijímal první hlášení. Před snídaní, kterou míval v šest hodin, tak věděl, co je v monarchii nového. Kvůli jeho brzkému vstávání začínaly státní instituce v Rakousku-Uhersku úřadovat v sedm hodin ráno. 🙂

https://wave.roz­hlas.cz/za-jak-casne-musite-rano

Drap

Proč obědváme v poledne a ne třeba v 15? Takto je to zkrátka nastaveno a stalo se u nás v podstatě i zvyklostí.

dubraro

Já tak začínám dobrovolně, a to proto, že v 5.30 dojedu dojedu do práce plynule za 20 minut a zaparkuji bez problému. Kdybych jel na devět, tak cesta nejméně hodinu, spíše půl druhé a parkování bez šance.

aliendrone

Nejpozději Henry Ford (I.) začal intenzivně studovat lidskou práci (a výsledky studií aplikovat v praxi) – teď z hlavy nwm, jak se příslušný vědní obor jmenuje. Jeden z důležitých poznatků byl, že po obědě se už „prdlajs“ udělá – efektivita výroby klesá, rostou chyby (vyrábí se zmetky) atd. v porovnání s „předobědvou“ do­bou.

Tudíž z hlediska výroby je vhodné odsunout co nejdále dobu oběda a tím prodloužit předobědovou efektivitu, jenže přesně jak píše Drap – lidé nejsou zvyklí obědvat v 15:00, ale kolem poledne. Výsledek je jasný – když nejde oběd odsunout, musíš začít pracovat DŘÍV, to je celé. :)

Dnes už není žádnou vyjímkou chodit na oběd ve 13:00, časté je i 13:30–14h, tudíž ekvivalentně tomu lze začít pracovní proces/směnu např. o hodinu později. Byly i pokusy „startovat“ v 5:00, dokonce i ve4:00 (s ohledem na 8hod. pracovní den), ale to se neosvědčilo. Lidé byli nevyspalí, efektivita slabá.

nyjono

Protože mohou jít dřív domů a mají volné většinu odpoledne a vešer a ještě toho spoustu stihnou.
Je čas na zábavu ai povinnosti.
Ale hlavně ta efektivnost práce před obědem.