Haňuli

Jak se dohodnout na rozdělení majetku před rozvodem? Podrobnosti níže.

Dobrý den, mám před rozvodem, zajímá mě rozdělení majetku. Dostala jsem darem před manželstvím dům, zrekonstruovan byl částečně před i v manželství. Manžel tvrdí že má nárok na polovinu rozdílu současné hodnoty domu, že díky jeho investici vzrostla hodnota domu. Tedy když byl předtím ohodnocen na 1 mil. teď by byl na 3 mil, má nárok na 1 mil., je možné aby chtěl vyplatit hodnotu z něčeho, co není jeho? Pracuje 15 let v zahraničí jako OSVČ, platí tam daně, odvádí minimum a vykazuje minimum, na účet mu ale přistává mnohem víc peněz. Jak by dokazoval, že investoval do domu, když vykazuje minimum? Nemá ani žádné účty. Má dlouhodobý milost. poměr a poslední roky si schováná peníze na účtu v zahraničí, kterým já nedisponuji. Na děti přispívá směšné minimum, mám co dělat, abych vyšla. Posledního 3/4 byl pryč, teď chce přijet, že má právo s náma bydlet, já ani děti ho tam nechceme. Nevydělávám tolik, abych ho mohla vyplatit nebo si vzít úvěr. Jak by probíhal soud, kdybychom se nedohodli? Chtěla jsem, ať si všechny peníze a auto, což je víc než by bylo případné vypořádání. Mám obavy, že začal peníze utápět, aby se on se mnou nemusel taky vypořádat, jen já s ním. Čekala jsem, že se třeba dohodneme na rozvodu, ale teď mi pořád jen něčím vyhrožuje, už nevím, co dál. Děkuji

Nejlepší odpověď
Hlada

Pamatujte na obecnou zásadu, že špatná dohoda je lepší, než dobrý soud.
Snažte se za každou cenu právníkům a soudům se vyhnout. Je to extrémně drahá služba, která vám stejně žádnou spravedlnost nezajistí. Jste v nevýhodné pozici. Doložit zhodnocení domu je mnohem jednodušší, než dokázání nějakého odklánění peněz v zahraničí. V kajním případě je lepší dát milion manželovi, než právníkům. Při troše soudnosti se ale můžete dohodnout na mnohem nižším vyrovnání.

Další odpovědi
Pepa25

Pokud byl zrekonstruován z jeho peněz, tak nárok na podíl na zhodnocení samozřejmě má. Vůbec s ním nesouvisí, kolik kde vykazuje příjmů a jestli má milenku! Rovněž úplně jiná věc je výživné (kde máte samozřejmě nárok požadovat přiměřenou výši).
Pokud vám zůstane nemovitost, tak máte vždy možnost si vzít úvěr. Co se týká peněz, tak je důležité, jestli jste poslední dobou vše platila sama nebo kolik vám dával.

da ny

Řešte s právníkem/práv­ničkou.
Já mohu napsat jen svůj náor. ;)
Domnívám se, že ohledně domu, je to možné i spravedlivé.
Polovina jeho úspor je Vaše. Zdá se, že se nedomluvíte a vše půjde soudní cestou.
Poradí a pomůže Vám dobrý právník (bez něj to zřejmě nepůjde). Soud může na základě Vašeho upozornění v bance zjistit, v jakém období se začaly peníze ztrácet a kolik jich bylo (někde je). Děti potřebují velkou finanční podporu. U soudu sama navrhněte částku, s ohledem na možnosti otce. Rozdíl Vám bude muset doplatit (on prokázat, kolik Vám dosud přispíval).
Já (můj názor) bych vyměnila zámky. Není v nouzi, ať si najde bydlení, řeší hotelem/ubytovnou. Hlavně pokud si přítomnost otce děti skutečně nepřejí..
Kdyby byl „formát“ udělá to hned a sám.
V období rozvodu a po rozvodu bývá situace dramatická. Časem se situace u rozumných lidí/rodičů zklidní a umí spolupracovat. Komunikovat oboustranně s ohledem na své děti.

Drap

Pokud se dohodnete, tak soud to potvrdí. Pokud se nedohodnete, rozhodne soud a bude chtít vše dokazovat. Jak rozhodne soud nelze předjímat.

Haňuli

Chápu, že má nárok na polovinu vložených nákladů na rekonstrukci za manželství. Myslím, že to co bylo před manželstvím soud prý moc nezajímá, proto se taky u soudu řeší SJM. Chtít ale ještě zhodnocení, je myslím moc. Cena nemovitosti na trhu by vzrostla i bez jeho vkladu. Pokud by on vložil 100 tis. do rekonstrukce a zrovna by se ceny nemovitostí na trhu vyšplhaly vysoko, mohl by jako chtít vrátit třeba 500 tis. ? Tahle úvaha mi přijde úplně mimo. Neinvestoval přeci do domu s vidinou zhodnocení, ale pro rodinu. Dům je navíc v mém výlučném vlastnictví, nemusel by náhodou taky doložit účty, že opravdu ty peníze do rekonstrukce vložil ? Je mi jasné že dohoda je vždy nejlepší cesta. Ale rozumně.

Pepa25

„Neinvestoval přeci do domu s vidinou zhodnocení, ale pro rodinu“
Představte si jeho protiargument: proč má celé zhodnocení připadnout mé ex?

Herjulfson

Ano, cena domu by se zvášila i bez dalších investic. Např. cena bytů u nás za posledních cca šest let stoupla na dvojnásobek..... Prostě ideálně sehnat si nějakého mediátora, který bude schopen všechny argumenty porovnat a zároveň udržet debatu bez zbytečných emocí. (Emoce vypínají konstruktivní myšlení). Soudy a právníci to je opravdu drahé.