Maxxxx

Rozvod, byt na hypotéku, družstevný byt, společný majetek

Dobrý den, mám takovou otázku. S manželkou jsem se vzali před 5 lety. Manželka dostala před sňatkem od její mámy 900.000,– a dala je do družstevního bytu který měl hodnotu 1.500.000,–. Stala se členkou družstevního bytu tedy před sňatkem. K tomu si vzala půjčku na vybavení bytu kde po sňatku byl zůstatek kolem 100.000,–. Po sňatku jsme koupili byt na hypotéku, rekonstrukci, hypotéku jsem platil já z mého účtu a ze svýho, žena táhla půjčku a její byt. Byt v družstvu sme dali po dvou letech do podnájmu a platil se sám, žena byla na mateřské. Má otázka zní, byt který jsem zrekonstruoval a platil je majetek společný, s tím asi moc nenadělám, ale co byt kde je žena psaná jako členka družstva, mám nárok na část bytu, nebo peněz od doby co jsme manželé? Moc děkuju za odpověď.

Nejlepší odpověď
Pájo

Počkejte si ještě na další odpovědi, ale dle mého názoru je nárok na určitou kompenzaci za družstevní byt nárokem pouze morálním a rozhodnout o něm může manželka dle svého uvážení. Ona je majitelkou práv k užívání tohoto družstevního bytu. Pokud to po svatbě neupravila jiná písemná smlouva či dohoda, na žádnou kompenzaci nárok nemáte.

Další odpovědi
Hlada

Jestli za dobu manželství odcházely společné peníze do výlučného majetku manželky, tak je logické, že jí vzniká závazek při vypořádání. Otázkou je, zda jste schopni udělat přehled těchto výdajů a dohodnout se na vyrovnání.