zjentek

Roztrhá mráz litinu?

Bytelné, litinové pítko pro ptáky.

Nejlepší odpověď
nyjono

Pítko by mělo být celkem mělké, tak by ho led potrhat nemusel.
U hlubokých nádob to je jiné.

Další odpovědi
Kepler

Jestli jde o otevřenou vodní hladinu, tvar misky a nepromrzne to celé, tak by to prdnout nemělo. Jinak litina praská ochotně. Viděl jsem zničený litinový radiátor po zmrznutí. Normálně z něho vystřelil docela slušný šrapnel.

Edison

Led litinu popraskat umí celkem spolehlivě. Je třeba si uvědomit, že litina je celkem křehký materiál… i když tvrdý (litina není houževnatá, jako ocel).

mosoj

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-maximalni-tlak-v-pascalech-dokaze-vyvinout-mrznouci-voda-az-do-faze-kdy-se-zmeni-v-led

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-tim-tlakem-pri-rozpinani-ledu

Drap

Litina je velmi křehká, přesto v masivním tvaru vydrží poměrně hodně mrazu, pokud je alespoň část otevřená. U pítka záleží na tloušťce litiny, velikosti mrazu a na množství vody. Jednoznačně se z těchto údajů odpovědět nedá.

EKSOT123

Slabá vrstva ledu nemá potřebnou sílu. U hlubších záleží,pod jakým úhlem se nádoba nahoru otevírá a jestli tam nejsou výstupky,které by bránily ledu vylézat vzhůru.