ivzez

Rozpoznáte plagiát? Jak se liší plagiát od korektní odpovědi?

Jak na Vás působí následující schéma odpovědi:
První čtyři věty původní (napsal odpovídající),
potom následuje zkopírovaný text.
Pokračuje jedna věta vlastní,
zbytek opět ukradený text.

Poměr (odhadem – slova jsem nepočítala):
30 — 35 % vlastního textu,
65 — 65 % zkopírovaný text

Kopírovaný/Ukradený text není vyznačen jako citace,
není uveden autor, …

Je připojen odkaz, který nenaznačuje,
že si odpovídající „vypůjčil“ cizí text.

Použití autorského díla, jímž je i text z webu,
je možné buď se souhlasem autora
nebo je nutné používat citace za jasně daných pravidel.

V textu musí být odlišeno, co je vlastní text/myšlenka
a co je citace… (Kuzrzívu zde nemáme, ale vložit
kopírovaný text do uvozovek a do závorky uvést autora
a potřebné informace lze i zde.)

Nejsou-li tato pravidla dodržena,
jde o plagiát (krádež cizího díla).

Odpovídající ví, jak citovat,
vím(e), že zná příslušnou normu…

Nejlepší odpověď
zzzzz

Pro mě je podstatné to, zda se z odpovědí dozvím, co jsem se dozvědět chtěla. Nejsem nejlepší ve vyhledávání a pokud to dohledá někdo jiný a zkopíruje mi to, tak mu za to poděkuji.

Neberu to tu jako psaní diplomky, uvozovky nesleduji, i kdyby mi to do nich dal, tak si toho určitě nevšimnu.

Další odpovědi
mosoj

To je tvá myšlenka, nebo jsi ji odcizila ?
Doplňuji:
Tady ale opravdu nejsi v přednáškovém sálu VŠ.
Většině je tvoje bebí jedno.

anonym

Nevadí mi, pokud rádce – namísto odpovědi vyjádřené vlastními slovy, použije text zkopírovaný z netu, ale v prvé řadě je potřeba rozlišovat, o jaké zdroje se jedná.

  1. ´open´ – tyto zdroje umožňují libovolnou citaci a stačí zdroj uvést – např. URL daného zdroje (jako příklad poslouží Wikipedia, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/CC-BY-SA )
  2. zdroje, které a-priori takovouto volnost zacházení s autorskými právy nedávají (osobní weby, blogy…) – zde je potřeba citovat dle normy ČSN ISO 690:2011 (viz znění dotazu či https://sites­.google.com/si­te/novaiso690/ )
  3. zdroje, které přímo zapovídají další použití (i části) autorského díla bez svolení autora či vykonavatele autorských práv (nemusí nutně jít o tutéž osobu)

___
Pokud nejsou tato pravidla respektována, může jít o porušení Autorského zákona ( http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/autorsky/cas­t1h1.aspx ).
___
A – upřímně, pokud by si toto lidé uvědomovali a respektovali, ubylo by i dotazů typu „můžu na své stránky použít nějaký obrázek, který najdu na internetu?“…
😉
Koneckonců – to, co člověk najde na chodníku (etc.) si také nemůže jen tak ponechat a využívat – viz §219 Trestního zákoníku…
😉

Dochy

Asi nemá moc velký smysl řešit to na tomto servru, mám jisté tušení o koho Ti jde.
Osobně se mi to moc nelíbí, nepřipadá mi správné sem duplikovat texty odjinud, na to by stačil google. Ještě víc mně štve, když sem někdo dá často zkopírovanou, ne příliš vhodnou odpověď, získanou z google translátoru, který z toho udělá ještě větší maglajs.
Na druhou stranu, pokud to tazateli pomůže… (já mám pochybnosti, ale každý jsme jiný)