dudu

Rozpad manželství

Vážení, pokládám kacířskou otázku a sice: proč se u nás rozpadne každé druhé manželství, když do něho oproti dřívějším zvyklostem většinou vstupují partneři ve věku 25-ti a více let. Jedná se přece o zralé osobnosti??
Je snad manželský vztah dvou zamilovaných bytostí již přežitek bez šance, že by fungoval. Kde je prosím chyba?
Doplňuji:
děkuji za odezvu a na jejím podkladě se ptám zda-li souhlasíte , že nejlepší prostředek výchovy potomků je držet slovo a býti dobrým p ř í k l a d e m .
Proč se mě to proboha nedaří?

Nejlepší odpověď
quentos

Tipnul bych si, že chyba bude v koncepci manželství jako takovém. Člověk není „od přitození“ na programován jako monogamní bytost.
Doplňuji:
*od přirození naprogramován… ale rozumíme si.

Ten nezdar bych si nekladl za vinu. Lepší být 3× rozvedený a napočtvrté šťastně ženatý, než trpět stále v jednom manželství.

Další odpovědi
ten který je

Možná je to dáno také tím,že když vyvstane nějaký větší problém tak lidé vše vzdají a jdou od sebe.Malér je když jsou v tom i děti a ti lidé nejsou na tom finančně dobře.Ale nechci zde nikoho v tomto směru poučovat.Jinak zastávám názor Quentose – něco na tom bude 🙂

Nuk nuk

Rozhodně si nemyslím, že by manželství bylo přežitek. Chyba je v lidech.
Dnešní člověk vstupuje do manželství většinou z nějakého nadšení nebo naopak z po již několikaletém soužití z nějakého vnitřního nevysvětlitelného pocitu, že „by to měli udělat“.
Většina se ale také odmítá přizpůsobit tomu druhému. Nejsme ochotní k vzájemné obětavosti, k omezení svých představ, zájmů, svého času (protože soužití dvou lidí toto vždycky bude do určité míry vyžadovat), odmítáme níst zodpovědnost jeden za druhého a být tomu druhému stoprocentní oporou. Maximálně to vyžadujeme od toho druhého, ale sami se k těmto věcem nemáme.
Mnozí lidé vidí za vztahem muže a ženy pouze sex, ten je v manželství samozřejmě velice důležitý, ale není to to jediné, na čem šťastné manželství stojí. Mezi manželi, kteří spolu vydrží celý život, je více než jasné, že jednou toho sexu bude méně, pokud vůbec nějaký, a přesto spolu dokáží žít tak dlouho.
Nejsme ochotní nést zodpovědnost a řešit společně problémy, spousta prkotin se pak navrší do neúnostné míry. Dnes se problémy neřeší dialogem a snahou (vzájemnou) je urovnat, ale výčitkami a pak rozvodem.
Mezi jsou lidé zahlcení představou o volnosti sexu. S oblibou tvrdíme, že je přežitek manželství, ale ve skutečnosti vidíme jako přežitek důvěru a věrnost. Nevěra (ze strany mužů i žen) je už téměř pravidlem. A žádné manželství se nevěrou ještě neupevnilo, naopak.

Manželství má šanci na přežití tam, kde jej ani jeden nebere na lehkou váhu. Řádně si rozmyslí, do čeho vstupuje a chová se podle toho. Tam, kde panuje důvěra a ostatní výše zmíněné věci, tam není manželství jen staromódní ozdobou, ale funguje.

anonym

Možná že v dnešní,hektické době? Změny hodnot?
Způsob myšlení,uvažování?
Např.- Když diváci(první kino v Paříži)uviděli
na plátně vlak,jedoucí proti nim(kamera na kolejích),propadli prý panice. Dnes? pusťte si TV.Nebo- pobrouzdejte se po Netu.

Klarisa

Protože jsme slabí,nic nevydržíme,kvůli blbostem se lidé rozvádí a taky televize rozvádí,protože je tam samá nevěra a člověk pak neví co roupama.Další příčinou rozvodu je netolerance,ne­komunikativnost a nedůvěřivot.

afro.minerva

Já bych řekla, že je to všeobecným sobectvím. Ano sobectvím. Člověk myslí hlavně sám na sebe. Na to, aby žil jak on chce, aby dělal práci jakou on chce, aby všechno bylo podně něho atd. A pokud se ani jeden nepodřídí tomu druhému, tak dojde k rozvodu. Pak je druhá varianta. Když se jeden neustále jenom podřizuje a nakonec mu dojde trpělivost a je tady rozvod. A samozřejmě nevěra. Té je všude haba děj. A všechny ty přidebilněný seriály typu Ordinace v růžové zahradě z toho dělají standartní náplň života. A přitom to je nesmysl. Nevěra je akorát ztráta času, energie a partnera. Nakonec určitě stojí za hodně rozvodama finanční problémy. Ty hodně manželství kosí.

A to, že se berou lidi většinou starší 25-ti let a více je taky dokladem všeobecné sobeckosti. Prostě si musí nejdřív užít svobody… Jaké svobody, na co proboha? Tak si navyknou na svoje pohodlíčko a potom už nechtějí slevit. A tak to dopadá jak to dopadá.

Ano, dobrý příklad by rodiče měli dávat. Na druhou stranu, pokud je doma hodně velký dusno a strašný hádky, tak to dítěti taky neprospívá. Pokud už se manželství rozpadlo, tak by mělo dojít k rozvodu, aby děti nerpěli. Je to krajní řešení, ale je to řešení. Hlavně by se rodiče měli solidně domluvit a netahat dítě do soudních soubojů a nepřetahovat se o ně, jak to vídáme v televizi. To je podle mého názoru asi to největší trauma.

holčička

Záleží na lidech jak se chovají co do toho vztahu přinesli co jim to vazlo a hlavně nesmí řešit každou blbost nebo popularita rozvodů stopune!