Gestas

Rozlišuje latina mezi slovy Žid a žid?

Jedno je etnicita, druhé vyznání.

Nejlepší odpověď
annas

Nejdříve uvedu původ slova.
„Slovo „Žid“ přešlo do češtiny pravděpodobně z italského Giudeo, které pochází z latinského Iudeus, respektive řeckého Ἰουδαῖος (Iudaios), což je zkomolenina hebrejského יְהוּדִי Jehudi, znamenající „judský“, „pocházející z Judska“, „Judejec“. V původním významu znamenalo „příslušník kmene Jehuda““
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDid%C3%A9

Jilří Rejzek uvádízhruba stejně
„žid, židovka, židovský. Všesl. převzetí z lat. iudaeus ,asi přes stit.giudio tv.
Lat. slovo je přejato přes ř. Iudaîos z hebr. jchūdah, doslova ‘oslavený“.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Etymologie_slo­va_%C5%BDid

V latině se žid i Žid píše stejně, když název etnika se píše s malým písmenem.

„Židovská etnonyma (jméno určité etnické skupny) v různých jazycích
.
"latina – Iudaeus
čeština – Žid, Židovka, Židé; Hebrejci (etn.), Izraelité (bibl.)“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDidov­sk%C3%A1_etno­nyma

Samozřejmě u nás platí, že
pokud se píše s velkým prvním písmenem, označuje slovo Žid příslušníka židovského národa, tedy Žida v etnickém slova smyslu, zatímco žid (s malým písmenem) je příslušníkem židovského náboženství.

Další odpovědi
Bičiště

Na latinský text lze uplatnit česká pravidla o psaní velkých písmen.
Latina je rozmanitá a vyvíjela se, přes starou, klasickou, humanistickou, středověkou, církevní. Plně uspokojující odpověď by dal latinář – historik. Třeba tu mezi námi alespoň jeden je.

anonym

Podle mě ne, vždyt i v češtině jsou to stejná slova lišící se jen pravopisem. Kromě toho v dobách kdy v latině vzniklo toto slovo se ještě mezi Židy a židy žádný rozdíl nedělal. Byli to prostě židé. Vždyt koneckonců i Židé jsou vlastně židé.