Tenebris

Rozklad na součin

Může mi někdo prosím polopatě vysvětlit, jak mám vytýkáním rozložit na součin x(a-b)+5(a-b)? Hledala jsem to snad všude na internetu, ale nikde jsem to nenašla.

Nejlepší odpověď
Alesh

Chvíli jsem čuměl do toho výrazu, co napsal mowla na konci svého příspěvku, než jsem pochopil. že tečka je krát… njn, deformace počítačema. 🙂

V podstatě to funguje tak, že hledáš „bramboru“, která je společná pro všechny části, kde oddělovačem jsou znamínka + a -. Tohle t asi moc neřekne, takže pokračuji.
Máš výraz: x(a-b)+5(a-b) a ten „rozřežeš“ podle + a – takto:
x*(a-b) <PLUS> 5*(a-b)
… a teď to hledání „brambory“. Koukneš na to a vidíš, že v obou výrazech oddělených <PLUSem> se nachází (a-b) a to je ta brambora.
pak to můžeš brát jako x brambor + 5 brambor. No a bramboru vytkneš. Jinými slovy kolik máš brambor? No x + 5, ne? Čili výsledek je (x+5) * brambora = (x+5) * (a-b). Zpravidla se to pak zapisuje obráceně, protože vytíkáš bramboru, tedy brambora * (x+5) = (a-b) * (x+5).
Tak už je to jasné?

Další odpovědi
mosoj

Pro lepší představu
si :

1. (a-b) si označ jako c
pak budeš mít xc + 5c
2.vytkneš c a dostaneš c * (x+5)
3.protože c = (a-b) tak
(a-b)*(x+5)

anonym

Co znamená „rozložit na součin“??
___
Ale – to uvedené zadání už je skoro rozloženo (resp. jde o velmi jednoduchý příklad)…
Z obou součinů vytkneš to, co mají společné – v tomto případě jde o „(a-b)“.
Takže – doplň pravou stranu tak, aby platila rovnost:
x . (a-b) + 5 . (a-b) = (a-b) .

bolak

Já se ti to pokusím vysvětlit ještě jinak. Představ si že máš stůl a něm skupinky cigaret po třech. Vlevo 3 skupinky a vpravo 5 skupinek cigaret. > http://s0.uplo­ads.im/a3MCT.png

A kdybys chtěla tyto skupinky cigaret sečíst, na první pohled je vidět, že 3 skupinky + 5 skupinek dělá dohromady 8 skupinek cigaret (po třech), a to je v podstatě tvůj příklad: x(a-b)+5(a-b)

Za „X“ jsem sice dosadil 3, ale může to být cokoliv, třeba 4. Pak by ti součet vyšel né 3+5 nýbrž 4+5, tedy celkem 9 skupinek cigaret (po třech). Kdyby „X“ bylo 10, pak by součet vyšel 10+5=15 skupinek. Co se týče toho (a-b), tak to v našem případě představuje počet cigaret v každé skupince, například rozdíl 4 cigarety – 1 cigareta vyjde 3 cigarety, nebo taky 5–2 a stejně tak 10–7.

A to je vlastně vytýkání. Jak vidíte, paní, ty skupinky cigaret mi posloužily stejně
dobře jako bible, modlitební knížka i kalendář. A, přátelé, ten příběh je pravdivý.

Kelt

V postatě se jedná o čísla, nezáleží, je-li to x, nebo 5, nebo výraz v závorce.
Ten je stejný (a-b), před jedním tímto výrazem je x, před druhým takovým výrazem je 5
Představ si, že a=5 b = 3 , potom 5–3 = 2, a když je x = 4, dostaneme po dosazení
4.2 + 5.2 ´= 18 , stejně to vyjde, když si upravíme (x+5).(a-b) ´= 9.2 = 18
Vytkneš si (a-b) a z druhých hodnot, uděláš podle znaménka další výraz.