VeRe1983

Rozhoduje při skladování, např. klobásy to, zda je vanička dnem dolů, či vzhůru?

Většinou se v obchodě tyto potraviny skladují dnem dolů. Ovšem na tom dně je vytištěno datum spotřeby, můžu ho tedy mít v chladničce vzhůru? Jde o jitrnice a jelítka, která vydrží řádově týden a fakt to musím hlídat. Když jsem je vložil do spodní přihrádky chladničky právě dnem vzhůru, tak se obal zamlžil. Chladím na plný výkon. Může to zamlžení způsobit např. plíseň nebo jinou vadu na jakosti? Obaly se zamlžily oba, kontroloval jsem a jsou neporušené. Teďka když jsou obalem vzhůru, jsou zamlžené z boku. Zespoda ne. Skladuji na skleněné polici, která je naprosto vespodu chladničky, pod ní je jen šuplík na zeleninu.

Nejlepší odpověď
annas

Nevzpomenu si, kde jsem to slyšela nebo četla, že když uchováme jogurty, smetanu atd, které jsou v kelímcích, horní stranou dolů, že déle vydrží a působí čerstvěji.

Dělám to tak, ale nevím, zda déle vydrží, protože je konzumuji do data spotřeby.

Zmiňované potraviny jste zřejmě umístil špatně, v zeleninovém boxu je nejvyšší vlhkost, která ovlivnila i potraviny nad ní – tam patří např. syrové maso. – zde je rovněž vyšší vlhkost.

Jitrnice a jelítka měly být zřejmě o „patro“ výš.

Měl byste si projít, jak skladovat v ledničce potraviny, aby co nejdéle vydržely.

http://ona.id­nes.cz/chladnic­ka-podle-pravidel-kam-patri-maslo-a-kam-salat-f9k-/recepty.aspx?c=

Další odpovědi
anonym

Nemá vliv, i kdyby si dal vaničky štorcem. Pokud se obal zevnitř zamlžil, pravděpodobně je porušený a týden bych nečekal.

lexx

ne. myslíš že v mrazáku velkoskladu se s tím někdo párá ? to by nevydělali ani na slanou vodu…

kodl67

Pokud neodtrhneš ten horní obal,tak to klidně skladuj i hore nohama

anonym

nejlepší se skladuje v poloze visící

sesednizkola

Jaternice, recena jitrnice a jelito je prejt ve strivku, fakt nema spodek ani horejsek. Mlzi se pro poruseny obal, radsi do dvou dnu snez je.

cochee

sesedni: máš to naopak, jitrnice, řečená jaternice. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rikate-jitrnice-nebo-jaternice . Jitrnice je rozhodně považováno za častější, správnější; jaternice za krajové a zastaralé.

VeRe1983

sesednizkola: Tím spodkem, potažmo hořejškem jsem myslel obal. Tj. hořejšek je ta potištěná plocha, která se odtrhává, spodek strana, kde je černobílá etiketa se složením a datem spotřeby. Raději to sním zítra, sice jsem to celé překontroloval, ale zjevné narušení nevidím. Možná nebyla důsledně nalepena ta horní část obalu a někde to netěsní, kdo ví. Každopádně díky za info.

Dochy

Dost možná se to zamlžilo jen kvůli rozložení teplot v lednici.. pokud chladí nějak odspodu, páry se zkrátka vysráží na nejchladnější čás­ti…

VeRe1983

To je taky možný. Třeba je tenhle jev pozorovatelný vzadu zevnitř. Kde je vyloženě vidět i vlhkost. Mám malou lednici starou cca deset let, s mrazákem. Umístěnou v předsíni u okna, kde je teďka určitě taky pořádný mráz.