Retko

Rozdil – zadána / zadaná ???

Diky za odpovedi minule.

Urcite mi jednoduse objasnite i rozdil tady. :)
Mozna to vim, ale potrebuju nejaky priklad abych si byl jistej.

Diky

Nejlepší odpověď
annas

U přídavných rozllišuje tvary tzv. složené – zadaný, zadaná, zadané a tvary jmenné – zadán, zadána, zadáno. Je to důsledek historického vývoje.

U přívlastku shodného jen složené tvary: zadaný muž, zadáná ženta.

Krátké tvary (jmenné) se v současnosti používají jako součást jmenného přísudku v 1. p.,, méně často v 4. p. a považují se za knižní.
Dívka byla včera zadána, chlapec byl včera zadán, ale může se užít i tvar, že dívka byla včera zadaná, chlapec byl včera zadaný, ale dnes už nemusí být. Je o vyjádření stavu – obě možnosti.
.
Ale u trpného rodu se jen jedna možnost – užití tvaru jmenného. Dívka je definitivně zadána ( není už jiná možnost ), i když má někdío jiný zájem. .
Doplňuji:
Oprava: U přídavných jmen rozlišujeme … zadaná žena … jde o vyjádření stavu.

Další odpovědi
Syd

zadána – trpný rod slovesa zadat – práce byla zadána včera
zadaná – přídavné jméno – zadaná práce nebyla vůbec lehká