jakho

rozdíl mezi WILL a GOING TO.

Jaký je rozdíl mezi WILL a GOING TO,kde se použije.

Nejlepší odpověď
WeeBear

Will je označení pro budoucnost neurčitou, či vzdálenější.
Going to je vazba pro blízkou budoucnost, blízký určitý čas.

Další odpovědi
geoorg

„Going to“ se používá, když činnost, o které mluvíš, se s jistotou stane. Je to v plánu, tak použiješ going to.

„Will“ se používá, když mluvíš o něčem, co se nejspíš stane, ale nejsi si stoprocentně jist.

quentos

WeeBear i geoorg mají pravdu, zbývá dodat už jen jediné – zavádějící je definice oné blízké budoucnosti. Going to totiž vždycky zavání nějakým plánem. Takže když se teď rozhodnete, že hned půjdete něco udělat, mohlo by to znít jako blízká budoucnost, ale nikoliv – jde o typickou situaci, kdy se použije will. Will typicky použijeme při třech situacích – subjektivních předpovědích (bez důkazu), náhlých rozhodnutích, zdvořilých nabídkách.
Je-li tedy jasný důkaz, že se něco stane, použijeme naopak going to. Učebnicový příklad – visí nad vámi velký černý mrak a vy řeknete „bude pršet " – " it is going to rain“, právě oroto, že onen mrak je jasným důkazem. Kdyby šlo o subjektivní, nepodloženou předpověď, užijeme will.
Doplňuji:
já věděl, že na něco zapomenu – SLIB; sliby jsou posledním typickým příkladem užití will

ondra07

Geoorg to vysvětlil perfektně a tím mi to i připoměl, děkuju. :)