Hellas

Rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením – v praxi??

Zdravím, mám asi úplně debilní otázku? jaký je rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením v praxi? Zajímá mě například – na motorku jsem si koupil 4× LED blinkry a s klasickým přerušovacím relé nebudou fungovat jak mají. Bylo mi řečeno, že stačí když se před každý blinkr (počítám že asi na plusový vodič) dá odpor se zátěží 10W (odběr klasické blinkrové žárovky) a prý se to má dát paralelně. Netuší někdo jak je to myšleno? Rychle jsem sesmolil něco, co by se mohlo podobat schémátku a nevím jestli to mám dobře (nahoře jak to je a dole tak jak jsem to pochopil). Kdyby to náhdou takhle mohlo být, tak jak to mám chápat. To mám vzít štípačky, rozstřihnut někde před blinkrem plusový kabel a sehnat ze směru od blinkru napájet dva drátky, jeden z nich spojit s druhým střihnutým koncem, co vede směrem k přerušovači/pře­pínači a na druhý kousek napojit daný rezistor a z druhé strany rezistoru vrát vodič zase k tomu původnímu? Zajímalo by mě fakt, jak třeba takové zapojení vypadá v praxi.. Poradí někdo? :o
P.S. Jistě vím, že se dají koupir i LEDkové přerušovače, ale já se rád něčemu přiučím a chtěl bych to zkusit takhle.

Nejlepší odpověď
elkon

Jestli to má fungovat nevím, ale ten druhý obrázek je nesmysl. Když to má být paralelně, musí ten odpor být mezi těmi dvěma dráty. To co jsi namaloval nemá logiku, proč by se proud „tlačil“ přes odpor, když tam máš drát rovnou. Paralelně znamená vedle sebe, v sérii je za sebou. Pokud by se měl zvětšit odpor žárovky, mělo by být zapojení v sérii, to znamená přerušit ten drát a vložit odpor, jinými slovy, na tom druhém obrázku vystřihnout ten drát pod odporem, aby šel proud pouze přes odpor.

Další odpovědi
Hlada

Původní přerušovač potřebuje k správné funkci proud předepsanými žárovkami. LED odebírají proud mnohem menší, takže nebude fungovat správně. Na každou stranu je potřeba dát paralelně s žárovkami odpor imitující žárovky (stačí jeden), aby byla zachovaná původní frekvence blikání.
Předpokládám, že motorka má napájení 12V a na každé straně jsou 2 žárovky 10W.
Výpočet odporu: R=U2 /P 144/20=7,2 Nej­bližší vyšší z řady je 8,2Ω.
Protože frekvence je 1:2, bude stačit keramický pro max výkon 10W.
Otázkou je, zda tato úprava bude vyhovovat vyhlášce, protože přerušovač má při poruše žárovky změnit frekvenci, což takto nebude.

Hellas

Aha takhle.. Děkuji, snad jsem z toho něco málo pochopil. Takže normálně teda odpor šlahnout mezi plus a mínus při tomto zapojení. Toto za sebou a vedle sebe jsem věděl, ale nikdy jsem moc nechápal jak to má fungovat v praxi.

Hlada

Nemůžeš dát odpor mezi + a – , ale paralelně se žárovkami. Stačí na každou stranu jeden buď přímo do blinkrů nebo k přepínači směru.

Napsal jsem tam volovinu. Frekvence je 1:1, proto poloviční zatížitelnost odporů.