Avatar uživatele
Registrovaný

Rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením - v praxi??

Zdravím, mám asi úplně debilní otázku? jaký je rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením v praxi? Zajímá mě například - na motorku jsem si koupil 4x LED blinkry a s klasickým přerušovacím relé nebudou fungovat jak mají. Bylo mi řečeno, že stačí když se před každý blinkr (počítám že asi na plusový vodič) dá odpor se zátěží 10W (odběr klasické blinkrové žárovky) a prý se to má dát paralelně. Netuší někdo jak je to myšleno? Rychle jsem sesmolil něco, co by se mohlo podobat schémátku a nevím jestli to mám dobře (nahoře jak to je a dole tak jak jsem to pochopil). Kdyby to náhdou takhle mohlo být, tak jak to mám chápat. To mám vzít štípačky, rozstřihnut někde před blinkrem plusový kabel a sehnat ze směru od blinkru napájet dva drátky, jeden z nich spojit s druhým střihnutým koncem, co vede směrem k přerušovači/přepínači a na druhý kousek napojit daný rezistor a z druhé strany rezistoru vrát vodič zase k tomu původnímu? Zajímalo by mě fakt, jak třeba takové zapojení vypadá v praxi.. Poradí někdo? :o
P.S. Jistě vím, že se dají koupir i LEDkové přerušovače, ale já se rád něčemu přiučím a chtěl bych to zkusit takhle.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Jestli to má fungovat nevím, ale ten druhý obrázek je nesmysl. Když to má být paralelně, musí ten odpor být mezi těmi dvěma dráty. To co jsi namaloval nemá logiku, proč by se proud „tlačil“ přes odpor, když tam máš drát rovnou. Paralelně znamená vedle sebe, v sérii je za sebou. Pokud by se měl zvětšit odpor žárovky, mělo by být zapojení v sérii, to znamená přerušit ten drát a vložit odpor, jinými slovy, na tom druhém obrázku vystřihnout ten drát pod odporem, aby šel proud pouze přes odpor.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Původní přerušovač potřebuje k správné funkci proud předepsanými žárovkami. LED odebírají proud mnohem menší, takže nebude fungovat správně. Na každou stranu je potřeba dát paralelně s žárovkami odpor imitující žárovky (stačí jeden), aby byla zachovaná původní frekvence blikání.
Předpokládám, že motorka má napájení 12V a na každé straně jsou 2 žárovky 10W.
Výpočet odporu: R=U2 /P 144/20=7,2 Nejbližší vyšší z řady je 8,2Ω.
Protože frekvence je 1:2, bude stačit keramický pro max výkon 10W.
Otázkou je, zda tato úprava bude vyhovovat vyhlášce, protože přerušovač má při poruše žárovky změnit frekvenci, což takto nebude.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Hellas

Aha takhle.. Děkuji, snad jsem z toho něco málo pochopil. Takže normálně teda odpor šlahnout mezi plus a mínus při tomto zapojení. Toto za sebou a vedle sebe jsem věděl, ale nikdy jsem moc nechápal jak to má fungovat v praxi.

Avatar uživatele
Zlatý

Hlada

Nemůžeš dát odpor mezi + a - , ale paralelně se žárovkami. Stačí na každou stranu jeden buď přímo do blinkrů nebo k přepínači směru.

Napsal jsem tam volovinu. Frekvence je 1:1, proto poloviční zatížitelnost odporů.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 986
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 474
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 407
Zlatý led 321
Zlatý Dochy 301
Zlatý Drap 298
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.