jungle-be

Rozdíl mezi námětem a hl. myšlenkou lit.díla ?

Pořad si ve čtenářském deníku pletu tyto dva pojmy.
Může mi někdo jasné a srozumitelně vysvětlit rozdíly
mezi námětem a hlavní myšlenkou literárního díla?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Téma = námět = širší tematický okruh – např příběh , událost apodl. . z města, z vesnice, současnosti, historie, budoucnosti, společnosti, autorova zážitku i atd.

Celkové téma – jednou či dvěma větami vyjádříte, o čem dílo je – např zacchycuje . život na vesnici v 1. pol. 19. st. v moravském pohraničí
Hlavní téma – děj, který je spojený s hlavní popstavou – třeba sedlákem Jírou
Vedlejší téma – život Jírova syna
Motiv – nejmenší téma – někdo přijede na statek na návštěvu

Hlavní myšlenka – např. Vesnický román od K. Světlé – mravní síla žen, problematika manželství, víra x rozum.