fejkusova

Rozdíl mezi jednatelem a prokuristou

Nejlepší odpověď
panenka

Jednatel je role daná českým právem, slouží k zastupování společnosti danou osobou s možností jednat a uzavírat jménem společnosti smlouvy

Prokurou se rozumí zvláštní plná moc, kterou podnikatel zmocňuje fyzickou osobu (prokuristu) ke všem právním úkonům, k nimž dochází při provozu podniku, i když se k nim jinak vyžaduje zvláštní plná moc. Z uvedeného vyplývá, že se jedná o obsahově velmi široké zmocnění, třebaže není bezbřehé – v prokuře není zahrnuto oprávnění zcizovat nemovitosti a zatěžovat je, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury uvedeno.

Prokuru lze udělit i více osobám. Více osobám lze prokuru udělit tak, že jsou k zastupování

a podepisování oprávněny každá samostatně, nebo tak, že je přitom třeba souhlasného projevu vůle všech prokuristů nebo alespoň dvou z nich.

Prokurista podepisuje tím způsobem, že k obchodní firmě podnikatele, za kterého jedná, připojí dodatek označující prokuru a svůj podpis.

Udělení prokury je účinné od zápisu do obchodního rejstříku, zápis do obchodního má tedy konstitutivní účinky. Byla-li prokura udělena více osobám, musí návrh obsahovat i určení, zda každý prokurista může jednat samostatně, popřípadě kolik prokuristů musí jednat společně.

Další odpovědi
hanulka11

prokurista je zmocněncem podnikatele

Jednatelem může být společník, ale i jakákoliv jiná fyzická osoba, kterou jmenovala jednatelem valná hromada