martin21000

Rozdíl mezi CMOS pamětí a obyčejnou pamětí?

Dokázal by mi to někdo laicky vysvětlit?
Doplňuji:
Wiki jsem už také použil. Proto jsem psal, že chci laickou odpověď.
Ale jak to tak vidím, rozdíl mezi nimi je že CMOS paměť nepotřebuje extra velké napájení ( čímž by se vysvětlilo to, že na ní jsou uloženy primární data, které jsou napájeny speciální baterkou ) na rozdíl od obyčejné, že?

Nejlepší odpověď
marek953

A která je podle tebe ta „obyčejná“? http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektronick%C3%A1_pam%­C4%9B%C5%A5

Další odpovědi
led

Naozaj laicky…
Ak by som tri základné prvky CMOS, BIOS, RAm prirovnala k ľudským orgánom, potom:
CMOS je srdce, ktoré pracuje aj, keď organizmus odpočíva
BIOS je časť mozgu, riadiaca základné činnosti ľudského organizmu
RAM je takzvaná krátkodobá pamäť pre momentálne duševné i fyzické potreby (dáta) človeka. Keď už potreba pamätať si (dáta) skončila, jednoducho sa z pamäte odstránia, zabudnú…

CMOS je systémová pamäť v ktorej je uložené nastaviteľné systémové dáta – nastavenie času, dátumu a iné, potrebné pre chod počítača. uzko spolupracuje s dátami BIOSu (ktoré môže i pozmeniť, napríklad časové nastavenie) k svojej práci potrebuje neustálu externú energiu – batériu. Musí byť zapojená a pod napätím aj pri vypnutí počítača, v opačnom prípade tieto nastavenia, na rozdiel od BIOSu, zmiznú. Nastavuje sa jednorázovo

Na ľudovo povedané „Pamäť“ Wkipédia hovorí takto: „Pamäť s priamym prístupom, alebo RAM (z angl. Random Access Memory), je pamäť s voľným (náhodným, ľubovoľným) prístupom.“ Pracuje len pri zapojenej energii, pri zapnutom počítači. Je to taká dočasná pracovná pamäť, ako keď pri učení, práci, si robíte poznámky, ktoré po skončení činnosti zlikvidujete. RAM pracuje (laicky povedané) podobným spôsobom, počas práce sa do nej zapisujú dáta, prípadne i celé programy (záleží od veľkosti), priebežne naberá na naplnenosti, priebežne sa zbytočné dáta odmazávajú a pri vypnutí počítača všetky do nej zapísané dáta sa „vymažú“, stratia. Ostane prázdna a čaká na ďalšie zapnutie počítača.

mosoj

Vepište odpověď…http://c­s.wikipedia.or­g/wiki/CMOS

Dochy

Obávám se, že Ti nikdo nedokáže dát stoprocentně správnou odpověď, protože není 100% jasná otázka.
CMOS (jak už sem dal mosoj odkaz) je pouze jedna technologie logických obvodů. Obvykle se považuje za nástupce TTL (tranzistor – tranzistor logic) založené na bipolárních tranzistorech. Logika z bipolárních tranzistorů z principu stále spotřebovává elektřinu. CMOS (complementary metal oxid semiconductor) využívá polem řízené tranzistory (narozdíl od proudem řízených v TTL) a díky tomu CMOS obvody téměř nespotřebovávají žádnou energii pokud zrovna nemění stav.

To co máš na mysli bude pravděpodobně CMOS SRAM paměť. CMOS technologie jí zajišťuje nízkou spotřebu v klidu, SRAM (statická RAM) značí, že si na rozdíl od DRAM udrží informaci trvale i bez přítomnosti jakýchkoli hodinových či refreshových signálů. Paměť je tvořena klopnými logickými obvody, což zas oproti klasické DRAM vede k nevýhodě SRAM pamětí – buňka je podstatně větší a proto mají tyto paměti obecně podstatně menší kapacitu a také proto se v tradičních PC nikdy nepoužívali jako operační paměti.

led

Ako laik, žena za pultem, technicky nevzdělaná, užívající počítač misto vařešky k vaření a o přestávkach mezi myšlenkama o nekonečnosti světa i k zábavě, se ptám pánové: o čem to v odpovědích mluvíte?
Jako netechnický typ nerozumím téhle hatmatilce… Ale zajímá mě to.
Je zde možno i zložitou technickou formulaci vysvětlit jako dítěti?

Dochy

Bohužel téma je dost široké na to, aby se dalo snadno vysvětlit. Pokud napíšeš konkrétní věc co Tě zaujala, můžeme ji rozvést.

led

Myslím, že práve to, čo ste vysvetlili v odpovedi, nebola odpoveď pre laika. Niekedy treba to isté podať laikovi obrazným „detským“ spôsobom.
Ja som vašej odpovedi porozumela, ale nie každý vie, čo je to „bipolární tranzistor“ a „polem řízené tranzistory (narozdíl od proudem řízených v TTL)“, preto som to zjednodušila v porovnaní s človekom.

Dochy

Já si zas myslím, že Vaše vysvětlení je až příliš dětské a není odpovědí na položenou otázku. Některá přirovnání ve snaze zpřístupnit problematiku dětem jsou trochu zavádějící. Na otázku odkud přicházejí děti mohu „nosí je čáp“ odpovědět právě jen malým dětem a i tam to později může způsobit problémy…

CMOS RAM není použita jen v BIOSu a i když se budeme bavit jen o použítí v PC BIOSu (paměť pro konfiguraci) pak ta paměť prakticky vůbec nic nedělá. BIOS si načte hodnoty jednou při spouštění počítače a to je tak asi všechno. Při změně konfigurace BIOSu (jak často to děláte?) se do té paměti zapíší nové hodnoty. Jinak ať už při běhu počítače, nebo při jeho vypnutí ta paměť jen vegetuje, žere pár nanoampér z baterky a vůbec nic nedělá…

jpau

Začiná se tady množit poměrně nevhodný způsob odpovídání, který jsem poprvé zaregistroval u Brilianta – tzn. poskytnout odkaz na něco, co v podstatě ani neodpovídá tomu, na co se uživatel ptá. Článek, nakterý odkazuje mosoj pojednává především i CMOS logice, nikoli CMOS paměti – ani v článku http://cs.wiki­pedia.org/wiki/SRAM (což je přímí odkaz z článku o CMOS logice) není podle mého názoru zcela vhodně vysvětlen princip funkce CMOS pamětí (není zde rozebrána ta klíčová podstata). Tzn. gratuluji, toto je skutečně debilní odpověď.

(sám jsem svoji odpověď nepřipojil z důvodu, že i když rozdíl tuším tak si nejsem natolik jistý, abych to mohl vysvětlovat někomu jinému – pokud někdo odpoví něco smysluplného rád si počtu)

mosoj

Odkazy se tady používaly odjakživa a většina ! „ústních vysvětlení“ je stejně převzatá z inetu.
Máš možnost se prezentovat.

jpau

Bylo by fajn si přečíst celý text co jsem napsal, zejména tu pasáž od „Článek, na který odkazuje…“ Tzn. nejsem proti odkazům, jen jsem proti tomu dávat odkazy zavádějící. Jak funguje CMOS logika vím (obsah článku na který jsi poukázal) jak funguje COMS paměť nevím – z Tvého linku jsem se nedozvěděl, tzn. odkaz neodpovídá na otázku.

led

Súhlasím, práve naopak treba odkazy viac využívať a sem vložiť len základnú informáciu z odkazu.
Horšie je, keď niekto dá len odkaz bez vysvetlenia o čo vlastne v tom odkaze ide.

mosoj

Mimo jiné jsou tam vlastnosti technologie CMOS.