chery36

Róza si vypočítala,že ak prečíta denne 10 strán ,celú knihu prečíta za 18 dní.Po týždni sa však rozhodla, že denne prečí

Musím z toho udelat trojclenku
Doplňuji:
Róza si vypočítala,že ak prečíta denne 10 strán ,celú knihu prečíta za 18 dní.Po týždni sa však rozhodla, že denne prečíta o jednu stranu viac. Za koľko dní prečíta celú knihu ?

Odpovědi
NemamSlov

17 dni......po tyzdni sa rozhodla ze precita 11 stran za den, tak ze 7 dni urcite citala po 10stran za den to ma 70stran, 180 stran ma cela kniha minus tyzden, to jej ostava 110stran, kazdy den precita o stranu naviac to mas 11stran za den…110 delene 11 mas 10 dni......10 a 7 je 17 :)

Jose1f

Jestliže Róza přečte 10 stran denně, potom za 18 dní přečte 10 × 18 = 180 stran. Víme tedy, že kniha má 180 stran. Za týden, tj. za 7 dní, přečetla 10 × 7 = 70 stran a do konce knihy jí zbylo 180 – 70 = 110 stran. Těch zbývajících 110 stran Róza četla rychleji, každý den přečetla 10 + 1 = 11 stran. Zbývajících 110 stran tedy přečetla za 110:11 = 10 dní. Celou knihu tedy přečetla za 7 + 10 = 17 dní.

anonym

Róza? Pekné meno. Ak je meno fabulačné, mohla aj prečítať i to, čo nenie pravda.