Helena114

Rovnice – vysvětlení

Dobrý den, můžete mi prosím někdo vysvětlit počítání rovnice o dvou neznámých? Prosím uvést na nějakém příkladu, děkuji. Přeji hezký den. :)

Odpovědi
zzzzz

Nejprve si musíš vypočítat jedno písmeno, pak místo něj dosadíš výsledek a vypočítáš to druhé. Tady to je krásně vysvětleno

http://www.ma­tematika.cz/sou­stavy-rovnic

anonym

Rovnice o dvou neznámých musí být alespoň dvě…
😉
Situace, kdy je rovnic ´méně´ než neznámých, nevede ke konkrétnímu řešení.
___
Modelová stuace:
a + b = 5
a – b = 3
Z první rovnice definujeme „a“ … a = 5 – b
a dosadíme do rovnice druhé … (5 – b) – b = 3
z toho vypočítáme „b“ … –2 b = –2 … b = 1
a dosadíme zpět do rovnice první … a + 1 = 5 … a = 4
___
Jasné?
😉

Alesh

Však vás ty postupy snad v té škole učí, ne?
Jedna z metod je, že v jedné z těch dvou rovnic vyjádříš tu jednu neznám a pak za tuto neznámou dosadíš ten rovnající se výraz do té druhé rovnice, čím získáš jednu rovnici o jedné neznámé.

Kelt

Třeba příklad . Chytal jsem brouky a pavouky. Měl jsem 8 kusů a 42 noh. Kolik bylo čeho. Rovnice x + y = 8, 6× + 8y = 42.
Z první rovnice vyjádřím jednu neznámou a dosadím do druhé. Pavouk má 8 noh a brouk 6 noh.

bolak

mowla: tak zrovna u tý tvý modelový situace se rovnice sčítaj :)

Alesh

tak je to lepší metoda pro toto konkrétní zadání, ale jinak je ta dosazovací metoda asi nejuniverzálnější.

zzzzz

i já blonďatá zzzzz to pochopila.-)))

anonym

Jo – ale jde to i takto – sčítání je jednodušší (toto ´obecnější´)…
😉