dudu

Rovnají se snad ceny některých biopotravin lichvě?

Slovutný market Albert nabízí ode dneška kilogram BIO brambor za Kč 39,90! Při průměrné sklizni 150 metráků se tudíž jedná o hodnotu téměř 600 tis z jednoho hektaru. Přitom chápu-li dobře tzv. efektbio, není zde nadceněn ani tak přínos pro spotřebitele, nýbrž se údajně jedná o korunově vyjádření činitelů pozitivně působících na půdu a čistotu vody.
Jako bývalý student zemědělské technické školy si ovšem pamatuji, že v šedesátých létech tehdejší JZD z hektaru sklízela ve špičce až 220 metráků brambor a kilo stálo od dvou do čtyř korun. Není tedy za současných podmínek celý humbuk okolo zdravých potravin jedna velká nehoráznost a přírodě se díky tyjícím zlatokopům vrátí jen umělohmotná síťovka do které jsou nyní tyto mňam brambory úhledně zabaleny?

Nejlepší odpověď
Kepler

Celá ta habaďůra s bio potravinami je založena na neznalosti lidí. Myslí si, že jsou zdravotně nezávadné. protože neobsahují pesticidy, nehnojí se umělými hnojivy apod. Pesticidy a jiné -idy budiž. Ale klidně mohou obsahovat nadměrné množství dusičnanů a je úplně jedno, jestli pocházejí z umělého hnojiva, nebo z chlévské mrvy. A to nemluvím o všech těch srágorách, co se do půdy a rostlin dostávají ze vzduchu a z vody. Je to jenom móda.

Další odpovědi
klumprt

Na trdla, co mají honě peněz se musí nasadit jinší páky, aby je člověk z nich vytahal. Bio harampádí si v obchodě vůbec nevšímám. Dá se říci, že slovo BIO mě přímo odrazuje. Možná v tom není tolik pesticidů, ale očekávám více hniloby, plísní a jiných bonusů.

Co se brambor týče, tak by mě zajímalo, de se dají v současné době sehnat pěkné brambory, ze kterých nemusíte při loupání třetinu vyhodit. A to bych si i trochu připlatil. Jenže mi to připadá, že brambory pro lidi se vozí do Německa a k nám se vozí pouze krmné pro dobytek.

Drap

Dnes to neni lichva ale neviditelná ruka trhu. A vše je podle zákona.

Kryšpín

Když je poptávka na BIO, tak je také nabídka

ivzez

Ne, cena se nemůže rovnat lichvě,
lichva je něco jiného → souvisí s půjčkami.

Přemrštěnou cenu nemusí nikdo akceptovat, nikdo
není v takové nouzi, aby za ni musel nakoupit.

Mc Merkurion

… ne, když se najdou blbci, kteří těm pohádkám o biu věří, tak ať platí https://youtu­.be/uQ1TA-N3jEU?t=5147

Kepler

Klumprt: možná, že je to u vás jinak, ale já kupuju brambory ve vhodné velikosti i tvaru, až na výjimky i zdravé a za přijatelnou cenu. A je jedno, jestli jsou z Tesca, Kauflandu, nebo ze sámošky Hruška, co mám za rohem

Dochy

klumprt: Brambory ze supermarketu jsou podle mých dlouhodobých zkušeností naprd (a to jsem vyzkoušel snad všechny dostupné). Když jsme se dostali do obce, kam jezdil zelinář se stánkem asi 2× týdně, tak jsme nakupovali tam – vč. několika pytlů na uskladnění na zimu a OK (bohužel už ho to asi přestalo bavit). Teď jsem našel zelináře poblíž pracoviště v Praze, tam jsem začal nakupovat brambory běžně na váhu a po dobrých zkušenostech i na pytle.